fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Skandal na Biennale Sztuki w Wenecji

Tweet New York Timesa na temat islandzkiego pawilonu ze zdjęciem ze środka
rp.pl, Bartosz Węglarczyk
Władze Wenecji zamknęły w weekend islandzki pawilon na trwających właśnie w tym włoskim mieście 56. Biennale Sztuki. Miasto obawiały się demonstracji, a nawet ataku terrorystycznego.

Islandzki pawilon to po prostu meczet, który od początku budził olbrzymie kontrowersje.

Rząd Islandii wynajął na swój pawilon od prywatnego właściciela budynek dawnego kościoła katolickiego w centrum miasta. Szwajcarski artysta islandzkiego pochodzenia Christoph Buechel udekorował po prostu wnętrze budynku jak meczet, a całą instalację nazwał "La Moschea".

Officials threaten to close artist's mosque installation at Venice Biennale http://t.co/vWnUzxRBiu pic.twitter.com/ls3nsan9qd

W budynku od początku zaczęli pojawiać się na modlitwy muzułmanie. Buechel tłumaczy, że instalacja jest przesłaniem na rzecz pojednania religii.

Władze Wenecji od początku obawiały się, że budynek może przyciągnąć zarówno radykalnych działaczy antyislamskich, jaki i islamistów. Ostatecznie w weekend miasto kazało zamknąć islandzki pawilon, choć Biennale trwa do listopada.

Przedstawiciel władz miejskich powiedział dziennikarzom, że "La Moschea" to "prowokacja, która nie jest żadnym dziełem sztuki".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA