fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Pamięci rotmistrza Pileckiego

Witold Pilecki zeznaje podczas rozprawy
IPN
W 67 rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego w stolicy odbędzie się marsz poświęcony jego pamięci, koncert i uroczystości religijne.

Uroczystości poświęcone pamięci tego bohatera odbędą się w niedzielę. Po raz kolejny organizuje je Stowarzyszenia KoLiber. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15 Mszą Świętą odprawioną w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Celebrował ją będzie ksiądz Józef Maj. Po zakończeniu mszy, ok. godz. 16, spod Katedry ruszy marsz, który mijając po drodze Pomnik Powstańców Warszawy oraz Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przejdzie pod upamiętniającą Rotmistrza tablicę na budynku przy Al. Wojska Polskiego 40. To w tym miejscu Witold Pilecki wszedł do kotła łapanki, aby udać się na swą misję do Auschwitz. Niezwykle tragiczną historię tego żołnierza przedstawi m.in. historyk dr Krzysztof Kawęcki.

Marsze Pileckiego w dniach 16-17 maja będą się także odbywać m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Lublinie. W późniejszym terminie marsz będzie miał również miejsce w Krakowie.

W niedzielę o godzinie 19 w Warszawie, na Żoliborzu, przy Skwerze Niegolewskiego odbędzie się koncert „Pilecki – Niezłomny z Niezłomnych". Wydarzenie to będzie jednocześnie promocją nowej płyty „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych". Koncert „Pilecki – Niezłomny z Niezłomnych" oparty zostanie na utworach muzycznych, śpiewanych w szczególności przez żołnierzy w Wileńskich Brygadach AK. Repertuar obejmować będzie żołnierskie piosenki ze słowami układanymi przez partyzantów, często do znanych wcześniej melodii, kilka znanych utworów śpiewanych w całej Polsce, powstałych w czasie wojny oraz fragmenty listów Witolda Pileckiego, a także teksty poświęcone Pileckiemu i żołnierzom wyklętym.

Wykonawcami koncertu będą: wokaliści Garwolińskiego Teatru Muzycznego Od Czapy oraz zespół muzyczny CzapoBa. Gościnnie udział wezmą Jan Trebunia -Tutka i zespół Jazgot. Kierownictwem muzycznym projektu i aranżacjami utworów zajęli się Marcin i Lidia Pospieszalscy. Koncert poprowadzi aktor Radosław Pazura.

W tym samym dniu o godz. 18 w pobliskim kościele Św. Stanisława Kostki odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji rotmistrza Pileckiego i Żołnierzy Niezłomnych.

W Gdańsku uroczystości zaczną się w niedzielę o godz.11 w parafii św. Brygidy, gdzie zostanie odprawiona msza za ojczyznę, podczas której przywołana zostanie postać Witolda Pileckiego.

Po niej o godz.12.15 uczestnicy przejdą ulicami Gdańska , a o godz.12:45 przewidziano przemówienia organizatorów oraz gościa z Instytutu Pamięci Narodowej.

Po nich o godz. 13.15 odbędzie się minikoncert utworów Fortecy wykonany przez absolwentów I LO w Gdańsku.

Organizatorzy apelują, by na marsz zabrać ze sobą flagi i inne emblematy narodowe, by godnie oddać szacunek Pileckiemu.

- Rozbudźmy pamięć o zasługach i heroicznych czynach naszego wielkiego rodaka. Za dobrowolne udanie się do Auschwitz, brawurową ucieczkę aby przekazać informacje o stanie więźniów i mordach, ofiarną walkę w Powstaniu Warszawskim, za powrót do Polski wbrew naleganiom przełożonych i męczeńską śmierć z rąk stalinowskich zbrodniarzy należy mu się z naszej strony kultywowanie jego pamięci – tłumaczą.

Lubelskie obchody 114. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego rozpoczną się o godz. 12 mszą świętą w intencji rotmistrza. Zostanie odprawiona w kościele Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza w Lublinie. Po niej o godz. 13 startuje Marsz Rotmistrza z Placu Wolności, który przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto przejdzie na Zamek.

W poniedziałek, 25 maja 2015 roku przypada 67. rocznica śmierci Witolda Pileckiego. W tym dniu, o godzinie 21:30 uroczystości poświęcone pamięci rotmistrza odbędą się przed więzieniem przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie w 1948 roku został zamordowany.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w Rosji, dokąd władze carskie zesłały jego rodzinę za udział w powstaniu styczniowym. Po powrocie do Polski w latach 1918-1920 służył w wojsku. Walczył z bolszewikami, między innymi w bitwie warszawskiej.

Po wybuchu II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej. Tuż po klęsce współtworzył konspirację. W listopadzie 1939 r. był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, która weszła później w skład Związku Walki Zbrojnej.

W 1940 r. - gdy Niemcy utworzyli obóz Auschwitz - zaproponował dowództwu, że dobrowolnie przedostanie się do niego, by zbierać informacje oraz utworzyć ruch oporu. Specjalnie dał się złapać. Jako Tadeusz Serafiński został deportowany do obozu we wrześniu 1940 r. Stworzył tam Związek Organizacji Wojskowej, którego członkami byli między innymi Bronisław Czech, Xawery Dunikowski i Stanisław Dubois. Pilecki opracowywał pierwsze raporty o ludobójstwie w Auschwitz, które trafiały na Zachód.

W kwietniu 1941 r. uciekł z obozu. Był jednym z dowódców Kedywu AK. Walczył w powstaniu warszawskim. Trafił do niemieckiej niewoli. Więziony był w stalagach Lamsdorf i Murnau. Po wyzwoleniu wstąpił do 2. Korpusu Polskiego. Na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa przedostał się do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą dla 2. Korpusu. Nie zareagował na rozkaz ucieczki z Polski wydany przez Andersa.

W maju 1947 r. został aresztowany przez UB. Torturowany, wyznał żonie: "Oświęcim to była igraszka". Został oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz rządu emigracyjnego. W procesie tzw. grupy Witolda został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. Miejsce jego pochówku jest nieznane (prawdopodobnie jego szczątki zostały zakopane na cmentarzu powązkowskim w Warszawie w tzw. kwaterze Ł). W 1990 r. wyrok na rotmistrza Pileckiego został anulowany. W 2006 r. podczas obchodów 62. rocznicy powstania warszawskiego prezydent Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.

W 2013 r., decyzją ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, Pilecki otrzymał nominację pośmiertną na stopień pułkownika. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła Federacja Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. W 2009 r. rada Warszawy nadała mu tytuł honorowego obywatela miasta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA