fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Rząd przygotowuje domy - vigor dla seniorów

www.sxc.hu
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje plan budowy domów dla osób starszych, a minister zdrowia rozszerza sieć oddziałów geriatrycznych.

Powstaną domy opieki dziennej dla seniorów Senior – Vigor. Takie informacje przekazała na środowym posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcinkowska. Komisja była poświęcona rozwiązaniom systemowym, jakich będzie potrzebowało starzejące się społeczeństwo. Te rozwiązania wynikają z założeń długofalowej polityki senioralnej na lata 2014–2020, które Rada Ministrów przyjęła pod koniec 2014 r.

Program zakłada bowiem tworzenie dziennych domów Senior – Vigor. Mają one zapewnić głównie aktywność ruchową seniorom. Domy zbudują samorządy. Będą mogły także zlecać to zadanie organizacjom pozarządowym.

Wiceminister pracy zapowiedziała także nowelizację ustawy o pomocy społecznej, która wprowadzi rozwiązania opiekuńcze dla seniorów.

Z kolei wiceminister zdrowia prezentowała na komisji lecznicze rozwiązania systemowe dla seniorów.

– Wprowadziliśmy dla szpitali obowiązek wdrożenia procedury oceny geriatrycznej pacjenta. Pozwoli ona lepiej ocenić stan zdrowia osoby w podeszłym wieku przyjmowanej na oddział. Zwolnione z tego będą oddziały pediatryczne i ginekologiczne – zaznaczyła Beata Libera-Małecka, wiceminister zdrowia.

Wiceminister podkreśliła także, że NFZ co roku podpisuje więcej umów z poradniami geriatrycznymi. W 2014 r. w kraju było 85 takich jednostek. Geriatrycznych oddziałów szpitalnych jest zaledwie 47. Okazuje się jednak, że pacjenci nie muszą długo czekać na przyjęcie, jest to ok. pięciu dni. Jednak chorzy w podeszłym wieku trafiają też na oddziały chorób wewnętrznych.

Problem z rozwojem oddziałów geriatrycznych polega na tym, że w kraju jest za mało specjalistów. Wiceminister zaznaczyła jednak, że czas specjalizacji młodych medyków skrócił się o dwa lata i jest szansa, że wkrótce na rynek trafi więcej geriatrów. Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, zaznaczył jednak, że szpitalom nie opłaca się prowadzić oddziałów geriatrycznych, ponieważ trafiający tam pacjenci mają kilka chorób współistniejących, a NFZ rozlicza w trakcie jednej hospitalizacji tylko jedno schorzenie.

Wiceminister zdrowia dodała, że na bazie Instytutu Reumatologii powstaje Instytut Geriatrii.

—kno

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA