fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

W szpitalach brakuje pielęgniarek

ROL
Rzecznik Praw Obywatelskich pyta ministra zdrowia o to dlaczego podpisał rozporządzenie nie zapewniające pacjentom opieki pielęgniarskiej.

W związku z trwającymi w Polsce protestami pielęgniarek, oponującym przeciwko złym warunkom pracy głos w sprawie zabrała także Rzecznik Praw Obywatelskich. Alarmuje  ona ministra zdrowia w sprawie niedoborów pielęgniarek w szpitalach. Jak podkreśla prof. Lipowicz  zatrudnienie personelu pielęgniarskiego i położniczego  w placówkach medycznych posiadających kontrakt z NFZ nie odpowiada rzeczywistym potrzebom pacjentów. Przepisy zobowiązują bowiem tylko szpitale działające w formie zoz-ów do zatrudniania takiej ilości pielęgniarek i położnych jakiej wymagają przepisy.  Swobodę co do tego mają jednak prezesi lecznic funkcjonujących w formie spółek prawa handlowego nawet jeśli te realizują kontrakt z Funduszem.

„Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, minimalne normy ustala kierownik podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą, a więc samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej oraz jednostek budżetowych. Ustawa nie nakłada takiego obowiązku na pozostałe podmioty lecznicze. Rzecznik prosi o wskazanie przyczyn, dla których podmioty lecznicze będące przedsiębiorcami, a równocześnie realizujące świadczenia zdrowotne finansowane ze środków publicznych, nie zostały objęte ustawowym obowiązkiem ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych- pyta Bartosza Arłukowicza  prof. Irena Lipowicz.

Rzecznik podkreśla także, że z punktu widzenia pacjenta formalną gwarancję standardu opieki pielęgniarskiej i położniczej stanowi zapewnienie minimalnego poziomu zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Prof. Lipowicz pyta  czy  resort zdrowia prowadzi  kontrolne mające na celu zbadanie, czy ustalane minimalne normy zatrudnienia jakie ustalają dyrektorzy szpitali  odpowiadają kryteriom obowiązującego prawa, a ponadto, czy normy te są przestrzegane.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA