fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Problem z Ukraińcami chcącymi pracować w Polsce

W rejestrach pośredniaków jest 4 tys. cudzoziemców. A firmy lawinowo ściągają kolejnych chętnych do pracy.

Z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 273 cudzoziemców już pobiera zasiłek dla bezrobotnych. Tymczasem lawinowo rośnie liczba firm zainteresowanych sprowadzeniem kolejnych. Tylko w styczniu i lutym przedsiębiorcy zarejestrowali w urzędach pracy ponad 127 tys. oświadczeń pozwalających na sprowadzenie pracowników m.in. z Ukrainy, Białorusi czy Rosji na uproszczonych zasadach. W porównywalnym okresie zeszłego roku takich oświadczeń było tylko 50 tys., czyli aż o 77 tys. mniej.

Na reakcję służb kontrolnych nie trzeba było czekać. We wtorek główna inspektor pracy Iwona Hickiewicz i komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Dominik Tracz podpisali nowe porozumienie. Ma ono pomóc skoordynować ich pracę w kontrolowaniu firm zatrudniających cudzoziemców. Głównie Ukraińców. Do tej pory kontrole były nieskuteczne.

Nowe procedury

Od początku maja obowiązują też nowe przepisy autorstwa Ministerstwa Pracy dotyczące sprowadzania cudzoziemców na uproszczonych zasadach.

– Po zmianach przedsiębiorca ściągający cudzoziemca do pracy musi najpierw wskazać w oświadczeniu warunki jego zatrudnienia, stanowisko i wysokość wynagrodzenia – mówi płk Andrzej Jakubaszek dyrektor Zarządu do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej. – Dzięki temu będziemy mogli je zweryfikować. Jeśli nie będą się zgadzały z rzeczywistymi warunkami pracy, skierujemy do sądów wniosek o ukaranie takiego przedsiębiorcy grzywną.

– Powinniśmy eliminować z rynku oszustów – mówi Jacek Brzozowski z Pracodawców RP. – Ubocznym efektem będzie jednak dodatkowa biurokracja uderzająca w uczciwie działające firmy – dodaje.

Brak kontroli

Okazuje się, że takie zaproszenie od polskiego pracodawcy stało się cennym dokumentem na Ukrainie dotkniętej wojną. Jak grzyby po deszczu wyrastają więc pośrednicy, którzy za opłatą oferują atrakcyjną pracę w Polsce. Później okazuje się, że takiego pracodawcy nigdy nie było albo oferuje pracę bez umowy i często nie płaci wynagrodzenia.

– Trafia do nas coraz więcej poszkodowanych cudzoziemców, szczególnie przez firmy działające w sektorze budowlanym. Scenariusz najczęściej jest taki sam. Najpierw przedsiębiorca sprowadza z Ukrainy 50 osób do pracy, później zwodzi ich i nie podpisuje umów ani nie wypłaca im wynagrodzenia. Gdy cudzoziemcom upłynie okres dozwolonego pobytu w Polsce, pracodawca pozbywa się problemu i staje się praktycznie bezkarny – mówi Ismena Saadi, radca prawny ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA