fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Chile: Pani prezydent mści się na rządzie

AFP
Michelle Bachelet, pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Chile, postanowiła zdymisjonować wszystkich ministrów swego rządu uznając, że ponoszą odpowiedzialność za katastrofalny spadek jej popularności.

W najbliższych dniach wybierze nowych ministrów licząc na łaskawsze potraktowanie przez obywateli. Ci są jednak pod wrażeniem afery w jaką zamieszany jest syn pani prezydent. W lutym tego roku zrezygnował ze stanowiska szefa rządowego funduszu dobroczynności, gdy okazało się, że wykorzystywał swe rodzinne koneksje. Załatwił mianowicie w jednym z banków pożyczkę dla firmy swej żony w wysokości 10 mln dolarów. Za te pieniądze kupione zostały atrakcyjne działki budowlane sprzedane następnie z zyskiem. Komisja nadzoru bankowego nie dopatrzyła się żadnych nieprawidłowości, co jednak nie przekonało mediów i obywateli. Notowania pani prezydent spadły do rekordowo niskiego poziomu 31 proc.

Michelle Bachelet została wybrana powtórnie na urząd prezydenta pod koniec 2013 roku.  W czasie pierwszej kadencji, pod koniec ubiegłej dekady, cieszyła się poparciem ponad 80 proc. obywateli. Obiecała wiele reform w kraju, który zajmuje ostatnie miejsce wśród 34 państw OECD pod względem różnic w poziomie dochodów biednych i bogatych.

Chile ma też jedną z najbardziej restryktywnych ustaw aborcyjnych na świecie. Aborcja jest niedopuszczalna nawet jeżeli ciąża jest wynikiem przestępstwa lub życie matki jest zagrożone. Pani prezydent obiecała to zmienić, jak i wprowadzić instytucję małżeństw homoseksualnych. Inne reformy miały dotyczyć systemu podatkowego oraz szkolnictwa wyższego poprzez przejęcie przez państwo opłat czesnego dla  70 proc. najbiedniejszych studentów. Reformy idą jednak jak po grudzie. Nie udała się także zmiana konstytucji pamiętającej jeszcze czasy prezydenta Pinocheta.

Przy tym wszystkim gospodarka Chile jest w niezłym stanie i są środki na sfinansowanie reform. Ma je podjąć nowy rząd pani prezydent. Problem w tym, że skandal związany z działalnością jej syna nie jest jedynym tego rodzaju ujawnionym w ostatnim czasie, czego efektem jest brak zaufania większości społeczeństwa w dobre intencje Michelle Bachelet.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA