fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Życiowa trasa koncertowa Artura Dutkiewicza przez Brazylię, Europę, Azję, na Antypody

Artur Dutkiewicz
Fotorzepa/Marek Dusza
Na życiowe tournée wyruszył polski pianista Artur Dutkiewicz, który wystąpi na festiwalach w Brazylii, Australii i Nowej Zelandii, a po drodze w Portugalii i na Litwie.

Takiej trasy koncertowej nie miał jeszcze żaden polski jazzman. Pianista Artur Dutkiewicz należy do najaktywniejszych naszych muzyków na zagranicznych scenach. Występował na prestiżowych scenach Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Teraz dorzuci do swojej koncertowej mapy szósty kontynent.

Ze względu na koszty przelotów rzadko docierają tu polscy jazzmani. Pierwszy był kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, którego album „Lola" wydany w 1964 r. przez brytyjską wytwórnię Decca cieszył się sporą popularnością w Australii i Nowej Zelandii. Występował tu także Tomasz Stańko.

Trio Artura Dutkiewicza poleci tam z programem najnowszego albumu „Prana". Trudno się dziwić, że nasycona pozytywną energią muzyka z tej płyty zaintrygowała organizatorów australijskich festiwali. Zanim wsiądą do samolotu, Artur Dutkiewicz, kontrabasista Michał Barański i perkusista Łukasz Żyta zagrają 19 maja w Warszawie na Saskiej Kępie w cyklu „Cały ten jazz, LIVE!". Kolejny ich koncert będzie już w Dżakarcie, w prestiżowym Salihara Theatre, a następny w odwiedzanym przez turystów z całego świata Jazz Club Ubut na wyspie Bali.

Trasę po Australii rozpoczną w Adelajdzie, by wystąpić na najważniejszych festiwalach: Perth Jazz Festival, Melbourne Jazz Festival, Brisbane Jazz oraz nowym klubie w Sydney Chinatown - Foundry 616. Swą muzyczną podróż na Antypody zakończą na Wellington Jazz Festival w Nowej Zelandii 7 czerwca.

Już dziś 7 maja Artur Dutkiewicz wystąpi w stolicy brazylijskiego stanu Parana - Kurytybie w centrum Capela Santa Maria Espaco Cultural. Nasz pianista zagra tam swoje „Mazurki", które ukazały się na płycie pod tym samym tytułem. Z południa Brazylii Artur Dutkiewicz poleci do rozpalonej słońcem Brasilii, gdzie odbywa się Festival de Jazz Europeu z udziałem europejskich jazzmanów. W drodze powrotnej do Warszawy zagra w Lizbonie i w Wilnie. Ta solowa trasa koncertowa zajmie mu tylko osiem dni. Koncerty w egzotycznych miejscach nie mogły by się odbyć, gdyby nie pomoc polskich instytucji: Instytutu Adama Mickiewicza, Stoartu i Konsulatu Generalnego RP w Sydney.

Artur Dutkiewicz, urodzony w 1958 r. w Pińczowie, jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Był finalistą prestiżowego konkursu pianistów Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na targach MIDEM w Cannes w 1988 r. Występował na festiwalach na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree, Münster Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival, Polish Film Festival w Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Thesaloniki Ethno Festival, Duesseldorf Jazz Rally, Notturni in Palestro Festival w Mediolanie, Sonidos Urbanos Festival w Limie, w Jazzowej Filharmonii w Sankt Petersburgu i BJ Nine Gates Jazz Festival w Pekinie.

W lipcu 2011 roku wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie na World Culture Festival, na który napisał, zaaranżował i zagrał utwór na 30 fortepianów z udziałem pianistów z różnych kontynentów. Koncertu będącego przesłaniem pokoju dla świata wysłuchało ponad 35 tysięcy osób. Dutkiewicz wyraził tym utworem szacunek dla różnorodności kultur.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA