fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Piwo ze starego chleba

Mały brukselski browar podjął produkcję piwa ze starego chleba wracając do antycznych czasów, gdy to chleb a nie jęczmień był głównym surowcem

Na pomysł wykorzystania chleba wpadł 31-letni Francuz Sebastien Morvan podczas rozmowy z przyjacielem o marnowaniu żywności, zwłaszcza chleba, bo supermarkety dążąc do oferowania klientom stale świeżego pieczywa pieką je do późnego popołudnia. — Dwanaście procent marnowanej żywności w Brukseli stanowi pieczywo, to szokujące — stwierdził Morvan, jeden z założycieli minibrowaru Brussels Beer Project.

Francuz wyliczył, że ok. 30 proc. jęczmienia używanego do warzenia można zastąpić półtora kromkami chleba na wyprodukowanie butelki piwa. Do produkcji 4 tys. litrów można użyć 500 kg chleba. W ramach pokrewnego projektu Atelier Groot Eiland   odzyskuje od pobliskich supermarketów niesprzedane pieczywo, suszy  je i rozdrabnia  na płatki.

Najstarsza znaleziona receptura warzenia piwa pochodzi sprzed ok. 4 tys. lat z dawnej Mezopotamii i przewiduje używanie wieloziarnistych bochenków zmieszanych z miodem. Belgijskie piwo chlebowe jest bardziej nowoczesne, bo do jego produkcji użyto chmielu z USA i W. Brytanii oraz drożdży dla przyspieszenia fermentacji.

Ustalenie tej receptury zababrało rok. Początkowe próby nie dawały  rezultatu, bo nie udawało się znaleźć odpowiedniej proporcji chleba do jęczmienia oraz tego, jak rozdrabniać chleb, by nie zatykał instalacji. Powstające teraz piwo o nazwie Babylone ma 7 proc. alkoholu, bursztynowy kolor, delikatnie słony smak pochodzący z chleba i chmielowe wykończenie. Większość rozchodzi się w lokalnych barach i kawiarniach.

- To połączenie wykorzystania chleba sprzed tysiąca lat i współczesnego warzenia. Może nie wszystkim przypaść do gustu, ale myślę, że ci, którzy polubią to piwo, będą naprawdę zadowoleni — stwierdził Morvan.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA