fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gaz

Spada zaangażowanie w łupkowe poszukiwania

W pierwszym kwartale tego roku wykonano w Polsce tylko dwa łupkowe odwierty. Rok wcześniej było ich siedem.
Bloomberg
W pierwszym kwartale wykonano w Polsce tylko dwa łupkowe odwierty. Rok wcześniej było ich siedem.

W tym roku zakończono wykonywanie dwóch odwiertów związanych z poszukiwaniami gazu i ropy w skałach łupkowych – poinformował „Rzeczpospolitą" resort środowiska. Wykonały je firmy San Leon Rawicz i Orlen Upstream kontrolowany przez PKN Orlen, odpowiednio na obszarze koncesji Rawicz w woj. wielkopolskim i Wołomin w woj. mazowieckim. W pierwszym kwartale 2014 r. w Polsce zakończono siedem odwiertów.

– Skala poszukiwań gazu z łupków w Polsce mocno spadła, głównie z powodu braku szybkiego sukcesu w postaci odkrycia złoża nadającego się do komercyjnej eksploatacji. Myślę, że to podstawowy czynnik, który wiele firm, zwłaszcza zagranicznych, zniechęcił do dalszych prac w naszym kraju – mówi Michał Wróblewski, ekspert z zespołu energii i zasobów naturalnych Deloitte. Jego zdaniem w mniejszym stopniu do spowolnienia poszukiwań przyczyniły się nowe podatki i regulacje prawne dotyczące m.in. koncesji.

Wycofanie się wielu firm z naszego rynku to wymierne straty dla całego kraju, gdyż dzięki nim mieliśmy zapewniony nie tylko dostęp do ogromnych kapitałów na poszukiwania, ale i do wiedzy. – Mimo to w długim terminie są jeszcze oczywiście szanse na odkrycie gazu nadającego się do przemysłowego wydobycia. Na powtórzenie łupkowego sukcesu, w modelu podobnym do zanotowanego w USA, nie mamy jednak w najbliższym czasie większych szans – twierdzi Wróblewski.

W tym roku istotne łupkowe inwestycje w Polsce tak naprawdę zapowiedziały tylko dwa koncerny. PGNiG chce wydać na ten cel 164 mln zł. Grupa skoncentruje się na pracach w woj. pomorskim, gdzie planuje wykonać przynajmniej kilka odwiertów horyzontalnych wraz ze szczelinowaniem. Z kolei PKN Orlen w tym roku planuje wykonać cztery odwierty i jeden zabieg szczelinowania. Na ten cel, oraz na jeden odwiert w złożach konwencjonalnych w Polsce, chce wydać około 200 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA