fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory Samorządowe 2014

Wyniki wyborów samorządowych - konferencja PKW

rp.pl
Na rezultat tych wyborów musieliśmy czekać prawie tydzień. Podczas przedstawienia wyników doszło do błędu. PKW wydała już sprostowanie. Przewodniczący PKW pomylił się. Zaniżył o dwa liczbę mandatów zdobytych przez PiS, a zawyżył o dwa - liczbę mandatów dla PSL.

07:45

Państwowa Komisja Wyborcza zaprzeczyła, by którykolwiek z protestujących, którzy w czwartek zajęli salę konferencyjną w budynku Komisji, został zaproszony do siedziby PKW. Sędzia Andrzej Mączyński podkreślił, że PKW przerwała w czwartek pracę, bo obawiała się o swoje bezpieczeństwo.

02.20

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w ostatnich wyborach samorządowych Polacy oddali 17,93 proc. głosów nieważnych na kartach do sejmików wojewódzkich. To o ponad punktów procentowych więcej, niż cztery lata temu. Czytaj tekst Marcina Pieńkowskiego

01:37

PKW podała, że błąd w wynikach do sejmiku województwa śląskiego nastąpił "w wyniku lapsusu językowego". - Przewodniczący PKW podał, że liczba mandatów w województwie śląskim wyniosła 14 dla PiS i 7 dla PSL. W rzeczywistości - PiS otrzymało 16 mandatów a PSL 5 mandatów. W żaden sposób nie zmienia to wyników głosowania - napisała PKW.

01:33

Po raz pierwszy od niemal dekady wybory wygrał PiS, ale wynik PSL kończy duopol dwóch największych partii. Mamy sensacyjne wyniki, które nic nie zmienią. Prawie nic. Czytaj tekst Pawła Majewskiego

01:25

Znamy skład sejmików wojewódzkich. Najwięcej radnych jest z PO. Prezentujemy ich nazwiska

01:20

Karty do głosowania w formie broszury nie są "nowym wymysłem PKW", używane są od 1991, a ostatnio w wyborach do europarlamentu - podkreślił członek PKW sędzia Stanisław Zabłocki, odnosząc się do zarzutów formułowanych m.in. przez polityków, że taka forma broszury mogła wprowadzić wyborców w błąd.

Na sobotniej konferencji prasowej sędzia Zabłocki poinformował, że karty w formie broszury były stosowane w 1991, w 1993, 1997, 2001, 2005, 2007 r. i 2011 r., a w wyborach samorządowych w 1998, 2002, 2006, 2010 r. - W żadnej z poprzednich edycji nie był podnoszony problem, że taka karta wpływała na decyzję wyborcy - podkreślił.

01:14

Ośmioro dotychczasowych członków PKW zrezygnowało z członkostwa w Komisji z dniem podania wyniku II tury wyborów samorządowych. Są to: przewodniczący PKW Stefan Jaworski, zastępca przewodniczącego - Andrzej Kisielewicz - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, a Bogusław Dauter - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Maria Aleksandra Grzelka - sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, Andrzej Mączyński - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Janusz Niemcewicz - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Antoni Włodzimierz Ryms - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Stanisław Zabłocki - sędzia Sądu Najwyższego. Dziewiąty członek dotychczasowego składu PKW sędzia Stanisław Kosmal przestał zasiadać w Komisji z powodu ukończenia 70 lat, a jego miejsce zajął sędzia SN Wiesław Kozielewicz.

Pierwszą konsekwencją personalną w PKW, związaną z problemami z systemem informatycznym i opóźnianiem się ogłoszenia wyników wyborów samorządowych, była rezygnacja Kazimierza Czaplickiego z funkcji szefa Krajowego Biura Wyborczego. Również on funkcję przestanie pełnić po zakończeniu II tury wyborów samorządowych.

00:51

Jest rozbieżność między protokołem Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Katowicach a danymi podanymi przez PKW na konferencji prasowej. Wg WKW w sejmiku województwa śląskiego PSL zdobyło 5 mandatów, a PiS 16.

Tymczasem PKW przekazując oficjalne wyniki wyborów samorządowych podała, że w tym województwie PSL zdobył 7 mandatów, a PiS 14.

To oznacza, że w skali kraju PiS ma 171 mandatów, a nie 169, jak podano na konferencji PKW, zaś PSL 157, a nie 159 – podaje TVN24.

00:36

- Platforma Obywatelska - 179 mandatów do sejmików wojewódzkich, Prawo i Sprawiedliwość - 171, a PSL - 157. To prawidłowe wyniki niedzielnych wyborów samorządowych.

Jak podaje Polskie Radio, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski, ogłaszając wyniki, pomylił się.

Zaniżył o dwa liczbę mandatów zdobytych przez PiS, a zawyżył o dwa - liczbę mandatów dla PSL. Sprostowanie ma wkrótce znaleźć się na stronie internetowej PKW.

00:28

- PKW podała ogólne informacje. Strona internetowa na pewno będzie jutro działała - powiedział Czaplicki.

00:21

PKW podkreśla, że mimo problemów z systemem informatycznym, wyniki z II tury powinny być podane szybko i sprawnie.

00:15

Strona PKW wciąż pokazuje frekwencję z 16 listopada z godziny 17.30.

23:57

Po godzinnej konferencji (na prośbę dziennikarzy) PKW podała wyniki procentowe wyborów do sejmików. Okazało się, że najwięcej głosów w skali kraju zdobył PiS.

Według wyników procentowych w wyborach do sejmików PiS zdobyło 26,85 proc., PO 26,36 proc., PSL 23,68 proc, SLD: 8,78 proc.

 

23:53

 

23:45

- Postawiono dwa bardzo poważne zarzuty wobec PKW. Są one dla nas obraźliwe. Kolportowała je telewizja i znani politycy. Polegał on na tym, że autor zarzutu twierdził, że lista PSL była pierwsza w kolejności i w związku z tym PKW dokonała ustalenia takiego wzoru karty (broszury), aby faworyzowało to listę PSL. Zarzut ten nie miał nic wspólnego nie tylko z rzetelnością, ale i z oczywistymi faktami. Państwo pamiętacie kiedy było losowanie numerów komitetów (17 października), ustalenie formy broszury odbyło się w sierpniu. Kolportowanie tego typu insynuacji było dla nas bolesne - podkreślił jeden z członków PKW.

23:41

- Powołana zostanie grupa ekspertów, która zbada na czym polegały problemy z systemem i jak to rzutuje na umowę z wykonawcą tego systemu - powiedział sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

23:39

 

23:31

W 2010 roku - w skali kraju - głosów nieważnych było 7,89 proc.

23:25

Zbiorcze wyniki wyborów samorządowych w skali kraju zostaną ogłoszone po tym, gdy PKW otrzyma drogą elektroniczną od wszystkich komisarzy wyborczych obwieszczenia o wynikach wyborów w województwach. Obecnie takie obwieszczenia sporządziło 7 komisarzy.

- Państwowa Komisja Wyborcza po otrzymaniu drogą elektroniczną obwieszczeń od wszystkich komisarzy wyborczych sporządza obwieszczenie o zbiorowych wynikach wyborów do organów samorządowych na terenie kraju. PKW ogłasza je w Dzienniku Ustaw i podaje do wiadomości publicznej. Obwieszczenia zostaną udostępnione na stronie internetowej PKW - poinformował Jaworski.

PKW nie przewiduje konferencji prasowej przed II turą wyborów. Obwieszczenie o zbiorczych wynikach PKW opublikuje na swojej stronie internetowej - jak powiedział przewodniczący, najpewniej w niedzielę.

23:14

- Powołana zostanie grupa ekspertów, która zbada na czym polegały problemy z systemem i jak to rzutuje na umowę z wykonawcą tego systemu - powiedział sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. - W 2 turze głosowania - jak podkreślił - będzie głosowanie w jednostkach stosunkowo małych, co ułatwi proces liczenia głosów. Podkreślił, że jest zapewnienie od firmy informatycznej, że w 2 turze nie powinno być problemów. Nowe kierownictwo biura wyborczego musi jednak przeanalizować sytuację związaną z systemem informatycznym.

Czaplicki przyznał, że były zaniedbania terytorialnych komisji w przygotowaniu kart do głosowania. Były wytyczne jak należy je drukować i jak kontrolować proces druku. Ale były na przykład przypadki, - choć rzadkie - że przy nazwiskach kandydatów nie było kratki. Wtedy zarządzano ponowny druk kart do głosowania.

- Poza tym - jak mówił Czaplicki - były niedostatki w pracach obwodowych komisji wyborczych, które powinny sprawdzać każdą kartę i jej jakość. Nie zawsze to było wykonane prawidłowo. Jego zdaniem PKW ze swojej strony zrobiła wszystko, ale prawdopodobnie władze samorządowe muszą bardziej uczulać na ten problem.

23:11

 

23:09

 

23:04

- Zaprzeczam stanowczo, jakoby doszło do zaproszenia demonstrantów do siedziby PKW - mówi sędzia Mączyński odnosząc się do pytań dziennikarzy dotyczących demonstracji przed budynkiem Komisji.

Źródło: rp.pl

23:02

W 890 gminach odbędzie się druga tura wyborów wójtów, prezydentów i burmistrzów i miast. W wyborach samorządowych oddano łącznie 9,76 procent głosów nieważnych. W wyborach do sejmików było jednak 17,93 procent głosów nieważnych. Najwięcej - 22,7 procent takich głosów oddano w wyborach do sejmiku wielkopolskiego, a najmniej - 14,57 - w wyborach do sejmiku podlaskiego.

22:58

Jaworski powiedział, że wszystkie terenowe komisje wyborcze zakończyły pracę, a wszystkie wojewódzkie komisje wyborcze zakończyły liczenie głosów, oddanych w wyborach do sejmików wojewódzkich. Obwieszczenie o zbiorowych wynikach wyborów samorządowych zostanie umieszczone na stronie internetowej PKW i wydrukowane w Dzienniku Ustaw.

22:54

PKW podała, że najwięcej głosów nieważnych w wyborach do sejmików padło w Wielkopolsce - 22,77 proc. Na drugim miejscu było lubuskie - 20,54, i warmińsko- mazurskie: 19,86. Najmniej głosów nieważnych było w podlaskiem: 14,57.

22:50

Przewodniczący PKW przyznał, że z powodu awarii systemu informatycznego liczenie głosów trwało o wiele dłużej, niż oczekiwano. Czas ten był jednak niezbędny, aby rzetelnie ustalić wyniki wyborów. - Szanowni Państwo, zdajemy sobie sprawę, że z powodu awarii systemów komputerowych podliczanie wyników trwało dłużej. Aby rzetelnie podliczyć wszystkie głosy i ustalić wyniki wyborów - trwało to dłużej - powiedział Stefan Jaworski.

22:45

PO zdobyło 179 mandatów, PiS: 169, PSL: 159, SLD: 28.

Poza komitetami partii politycznych mandaty w sejmikach wojewódzkich w skali kraju zdobyły jeszcze komitety: Mniejszość Niemiecka - 7, Bezpartyjni Samorządowcy - 4, Ruch Autonomii Śląska - 4, Komitet Ryszarda Grobelnego - 2, Lepsze Lubuskie - 2, Bezpartyjni Pomorze Zachodnie - 1.

22:43

Ponowne głosowanie zostanie przeprowadzone w 890 gminach.

22:41

- PKW po otrzymaniu obwieszczeń od wszystkich komisarzy wyborczych sporządza obwieszczenia o zbiorowych wynikach wyborów - mówił Stefan Jaworski podczas sobotniej konferencji prasowej.

22.30

Na rezultat tych wyborów musieliśmy czekać prawie tydzień. Wyniki z ostatnich dwóch województw zostały podliczone dzisiaj.

22:15

Późnym wieczorem podsumowane zostały wyniki z dolnośląskiego. PO zdobyła 16 mandatów w 36-osobowym sejmiku. PiS ma 9 radnych, PSL pięciu, komitet Bezpartyjni Samorządowcy czterech, a SLD Lewica Razem dwóch radnych.

22:00

Po godzinie 15-tej poznaliśmy wyniki z sejmiku województwa mazowieckiego: najwięcej radnych - 19, będzie tu miało Prawo i Sprawiedliwość. PSL wprowadziło do sejmiku 16 swoich przedstawicieli, PO - 15, zaś SLD - 1.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA