fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Fiskus zmienia interpretacje podatkowe, czasami na korzyść podatnika

www.sxc.hu
Minister finansów zmienił 2,6 tys. interpretacji wydanych przez izby. Uległ argumentom podatników?

– Odmienne rozstrzygnięcia organów podatkowych nawet w analogicznych sprawach nie mogą stanowić podstawy do żądania wydania takiej samej interpretacji w sprawie, jeśli stoi temu na przeszkodzie treść przepisów prawa – poucza dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w jednej z ostatnich interpretacji (nr IPTPB3/423-243/14-2/KJ). Dodaje, że w takiej sytuacji minister finansów może zmienić nieprawidłowe interpretacje. I robi to – choć rzadko.

Od 1 stycznia 2009 r. do końca października tego roku minister zmienił 2,6 tys. wyjaśnień. Z tym że w ostatnich latach fiskus wydaje ponad 30 tys. interpretacji rocznie. Okazuje się, że przyczyną zmiany może być powoływanie się na interpretacje innych podatników.

Zmiana z urzędu

Przekonał się o tym pewien informatyk. Zapytał on Izbę Skarbową w Katowicach o opodatkowanie dochodów ze sprzedaży praw do programów komputerowych. Opisał, że jest przedsiębiorcą, ale – jego zdaniem – nie przeszkadza to w rozliczaniu zryczałtowanych 50-proc. kosztów autorskich. Izba się z nim zgodziła.

Kilka miesięcy później o to samo zapytał inny informatyk. Powołał się na wcześniejszą, korzystną dla kolegi po fachu interpretację. Kilkanaście dni po otrzymaniu pisma przez katowicką izbę minister finansów zmienił wcześniejsze wyjaśnienia dla pierwszego informatyka. Następnie izba wydała interpretację dla drugiego, która była już niekorzystna. Wyjaśniła przy tym, że wcześniejszej interpretacji nie wzięto już pod uwagę, bo została zmieniona (nr IBPBI/1/415-361/ 14/BK).

Nie tylko na gorsze

– Minister finansów może zmienić interpretację w szczególności pod wypływem orzecznictwa sądów, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości UE, ale to tylko przykładowe wyliczenie – mówi Patrycja Kowalczyk, doradca podatkowy, menedżer w Crido Taxand. Powodem zmiany jest po prostu dojście do przekonania, że interpretacja jest nieprawidłowa, a minister może zwrócić na to uwagę z dowolnego powodu, w tym w wyniku analizy stanowisk organów, przedstawionej przez samych podatników – tłumaczy ekspertka.

Tak prawdopodobnie było w sprawie PIT od pobytu dziecka w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Taka placówka we wniosku o interpretację podała przykład niekorzystnej, zaznaczając, że się z nią nie zgadza. Minister zmienił ją kilkanaście dni później, a katowicka izba odpowiedziała zgodnie z wnioskiem (nr IBPBII/1/415-321/ 13/BJ).

masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.maj@rp.pl

Nawet do końca roku bez daniny

Zastosowanie się do interpretacji indywidualnej, nawet jeśli później została ona zmieniona lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, chroni przed obowiązkiem zapłaty odsetek i przed odpowiedzialnością karną skarbową.

Gdy skutki podatkowe wystąpiły po otrzymaniu interpretacji, zastosowanie się do niej zwalnia też z obowiązku zapłaty podatku.

Co ważne, zmiana interpretacji nie anuluje jej korzystnych skutków z dnia na dzień.

- W wypadku rocznego rozliczenia daniny, np. PIT, zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku obejmuje okres do końca roku, w którym doręczono zmienioną interpretację podatnikowi.

- Podatków rozliczanych kwartalnie lub miesięcznie, np. VAT, w takich sytuacjach nie płaci się w okresie rozliczeniowym doręczenia zmiany i następnym kwartale lub miesiącu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA