fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Kiedy można zwolnić radnego

Brak zgody na rozwiązanie ?stosunku pracy z radnym wymaga uzasadnienia.
Burmistrz Skwierzyny zarzucił dyrektorowi gminnego ośrodka kultury nieprawidłowości w rozliczeniu dwóch dotacji unijnych. Jego zdaniem dyrektor po raz kolejny naruszył dyscyplinę finansów publicznych. W związku z tym chciał wręczyć mu wypowiedzenie. Dyrektor jest jednak jednocześnie radnym powiatu międzyrzeckiego. Burmistrz zatem wystąpił do rady o zgodę na zwolnienie.
Radni nie zgodzili się na rozwiązanie stosunku pracy. Uzasadnili, że zapoznali się z wyjaśnieniami dyrektora, który „odniósł się krytycznie do przedstawionych we wniosku zarzutów".
Uchwałę unieważnił wojewoda lubuski. Uznał, że takie uzasadnienie jest niewystarczające. Co prawda art. 22 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym nie określa żadnych warunków ani kryteriów, jakimi powinna się kierować rada, ale motywy podjętej uchwały powinny być zawarte w uzasadnieniu. Jest to warunek umożliwiający przeprowadzenie kontroli podjętej uchwały przez organ nadzoru i sąd administracyjny – dodał wojewoda. A w tej sprawie rada w ogóle nie dokonała analizy zarzutów przedstawionych przez burmistrza Skwierzyny – zauważył.
sygnatura akt: NK-I.4131.103. 2014.AHor
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA