fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PCC

PCC: szansa na odzyskanie podatku od aportów dla SKA

www.sxc.hu
Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnie, czy polski fiskus słusznie nakładał PCC przy przekształceniach.
Nakładanie podatku na czynności restrukturyzacyjne w spółkach osobowych jest niezgodne z przepisami unijnymi. Tak uważają polskie sądy.  Czy potwierdzi to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Właśnie wyznaczył termin rozprawy w sprawie Drukarni Multipress, która prowadzi spór ze skarbówką. Odbędzie się 22 października (sygn. C-357/13).

Danina przy restrukturyzacji

– Orzeczenie TS UE będzie miało duże znaczenie dla spółek komandytowo-akcyjnych i komandytowych, które zmuszone były płacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy przekształceniach – mówi Łukasz Adamczyk, doradca podatkowy w kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy. – W razie korzystnego rozstrzygnięcia będą mogły go odzyskać wraz z odsetkami liczonymi od dnia zapłaty daniny.

Co mówią przepisy

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o PCC obciążone daniną są umowy spółki i ich zmiany, jeśli podwyższają podstawy opodatkowania. Za zmianę umowy uważa się m.in. wniesienie wkładu do spółki osobowej, podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów w spółce kapitałowej, niektóre przekształcenia lub łączenia spółek. Jednocześnie z opodatkowania wyłączone są m.in. aporty do spółki kapitałowej. Wnoszone musi być jednak przedsiębiorstwo spółki kapitałowej lub jego zorganizowana część. Za spółkę kapitałową ustawa o PCC uważa spółkę z o.o., akcyjną oraz europejską.
Czy oznacza to, że opodatkowana jest restrukturyzacja z udziałem spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej?

Korzystne orzeczenia

– Tak twierdziły urzędy, ostatnio jednak regularnie przegrywały w sądach – mówi Łukasz Adamczyk. – Z wyroków polskich sądów wynika, że takie spółki spełniają przesłanki z dyrektyw kapitałowych (nr 69/335 i 2008/7). Polska jest zobowiązana do uznania ich za spółki kapitałowe w rozumieniu tych dyrektyw. Powinna też stosować przewidziane w nich zwolnienia z PCC. Trudno sobie wyobrazić, że unijny Trybunał będzie innego zdania.
Przykładem korzystnych dla spółek orzeczeń są wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 czerwca br. (sygn. II FSK 1667/12, II FSK 1470/12, II FSK 1475/12).
Adamczyk dodaje, że restrukturyzacje były szczególnie popularne pod koniec zeszłego roku, kiedy przekształcenie się w spółkę komandytowo-akcyjną dawało duże możliwości optymalizacji podatkowej. Na odzyskanie podatku czeka też jednak dużo spółek, do których do końca 2010 r. wnoszono korzystnie rozliczane wtedy aporty.
Pytanie do TS UE skierował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (I SA/Kr 188/13).
masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl
Konrad  ?Turzyński, doradca podatkowy ?w kancelarii KNDP, pełnomocnik ?podatnika w sprawie przed TS
Polski ustawodawca nie miał prawa nakładać podatku na spółki komandytowo-akcyjne i komandytowe, które dokonywały przekształceń lub do których wspólnicy wnieśli majątek w formie wkładów. Tak wynika z unijnych przepisów. Problem w tym, że urzędy uważały inaczej, a notariusze – jako płatnicy PCC odpowiadający za jego rozliczenie – pobierali podatek przy sporządzaniu umów. Są to wielomilionowe kwoty i wiele spółek liczy na to, że je odzyska. Sporo zresztą już poskładało wnioski o stwierdzenie nadpłaty po korzystnych orzeczeniach polskich sądów. Takie wnioski będzie można też składać w ciągu 30 dni od ogłoszenia pisemnego uzasadnienia wyroku TS UE (jeśli będzie korzystny dla podatników).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA