fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Kto zaczyna pracować, może wybrać fundusz OFE

Zmiany wprowadzone przez rząd w systemie emerytalnym sprawiły, że otwarte fundusze emerytalne nie są już obowiązkowe.
Bloomberg
Od początku lutego osoby wchodzące na rynek pracy mogą wybierać, czy chcą, ?by część ich składki była przekazywana do OFE.
Zmiany wprowadzone przez rząd w systemie emerytalnym sprawiły, że otwarte fundusze emerytalne nie są już obowiązkowe. Dla dotychczasowych członków OFE, którzy chcieli pozostać w funduszach, oznaczało to konieczność złożenia odpowiedniej deklaracji w ZUS do końca lipca. Natomiast osoby rozpoczynające po raz pierwszy pracę (jeśli zaczynają podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu), mogą teraz dobrowolnie (przed zmianami było to obligatoryjne) zapisać się do wybranego funduszu.
Kto musi odprowadzać do ZUS składkę emerytalną? Przede wszystkim osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę bądź prowadzące działalność gospodarczą. Według stanu prawnego obowiązującego do lutego, każdy podlegający ubezpieczeniu powinien był w terminie siedmiu dni od rozpoczęcia pracy zapisać się do jednego z OFE. Kto tego nie zrobił, był przydzielany do funduszu w drodze losowania organizowanego przez ZUS. Ostatnie losowanie odbyło się w styczniu 2014 r.
Od lutego każdy, kto chce, aby 2,92 proc. pensji trafiało do OFE, musi wykazać się inicjatywą.
2,92 proc. pensji może trafiać do otwartego  funduszu emerytalnego
Nowo zatrudniony ma cztery miesiące od momentu rozpoczęcia pracy (zgłoszenia przez pracodawcę do ubezpieczenia emerytalnego w ZUS) na podjęcie decyzji, czy chce, aby składki emerytalne były przekazywane tylko do ZUS, czy również do OFE. Jeśli  zdecydujemy się na opcję z funduszem, musimy wypełnić odpowiedni wniosek znajdujący się na stronie internetowej powszechnego towarzystwa emerytalnego (PTE), które zarządza wybranym przez nas OFE. Formularz możemy wypełnić online. Można też zadzwonić do PTE bądź wysłać e-maila i poprosić o przysłanie dokumentu pocztą tradycyjną.
Kiedy PTE dostanie od nas wypełniony wniosek, wydrukuje dwa egzemplarze umowy i wyśle je nam kurierem. Wówczas powinniśmy podpisać dokument i oddać go kurierowi. Następnie umowy podpisuje PTE i odsyła jeden egzemplarz swojemu nowemu członkowi listem poleconym. Równocześnie towarzystwo wysyła do ZUS informację, że dana osoba chce zapisać się do OFE. Po akceptacji przez ZUS (wniosek może być odrzucony np. z powodu przekroczenia czteromiesięcznego terminu albo dlatego, że dana osoba już wcześniej zapisała się do innego OFE), PTE wysyła do klienta list z potwierdzeniem członkostwa.
– Od tego momentu ZUS jest zobowiązany przekazywać część składki na konto tej osoby w wybranym OFE – mówi Jacek Dziekan, rzecznik ZUS. – Jeśli w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia pracy nie będzie żadnej reakcji po stronie pracownika, jego składki emerytalne automatycznie trafią w całości do ZUS. Przedstawiciel państwowego zakładu zaznacza jednak, że decyzję będzie można zmienić w trakcie kolejnego okna transferowego. Najbliższe zostanie otwarte między kwietniem a lipcem 2016 r. Wówczas będzie możliwa migracja z częścią składki emerytalnej między ZUS a OFE. Kolejne takie okna będą otwierane co cztery lata.
Każdy członek OFE może zmienić fundusz w dowolnym momencie. Podpisanie umowy z innym OFE jest możliwe przez cały rok. Jednak przeniesienia klientów oraz ich składek między funduszami (tzw. transfery) ZUS dokonuje tylko cztery razy w roku. Aby zmienić fundusz emerytalny w czasie najbliższego transferu, należy podpisać umowę z nowym OFE do 25 października (transfer w listopadzie). Kolejne terminy to: do 25 stycznia (transfer w lutym), do 25 kwietnia (transfer w maju), do 25 lipca (transfer w sierpniu). Jak wynika z danych ZUS, na razie na OFE decyduje się niecałe 10 proc. wchodzących na rynek pracy.
Podejmując decyzję o zapisaniu się do OFE, warto pamiętać, że od lutego diametralnie zmieniła się polityka inwestycyjna funduszy. Mają one teraz zakaz inwestowania w obligacje skarbowe, a ponad 80 proc. ich portfeli stanowią akcje. Dlatego ich wyniki są bardzo podatne na wahania koniunktury giełdowej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA