fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Trio gitarzysty Marka Napiórkowskiego wystąpi w cyklu Wilanów Jazz All Stars

Marek Napiórkowski
Archiwum autora, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
Trio gitarzysty Marka Napiórkowskiego wystąpi w niedzielę w cyklu Wilanów Jazz All Stars- pisze Marek Dusza.
Po znakomitym koncercie tria Marcina Wasilewskiego, który mimo chłodu dostarczył gorących wrażeń, w ostatnią sobotę sierpnia przed Muzeum Plakatu zagra trio gitarzysty Marka Napiórkowskiego. Zapowiada się lepsza, letnia aura.
Marek Napiórkowski zyskał sławę akompaniując Annie Marii Jopek, a także jako członek grupy Full Drive saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Nagrał cztery znakomite autorskie albumy: „NAP" (2005), „Wolno" (2009), „KonKubiNap" (2011) i „UP!" (2013). Wziął udział w ok. 150 sesjach nagraniowych innych artystów, polskich i zagranicznych. Do najsłynniejszych należy ta z Patem Methenym, kiedy ten słynny amerykański gitarzysta nagrywał z Anną Marią Jopek album „Upojenie".
Jest gitarzystą wszechstronnym, potrafi znaleźć idealne miejsce dla swych nut zarówno w popowej piosence, jak i w zmysłowym bluesie. Jego jazzowe improwizacje podgrzewają atmosferę każdego koncertu.
Gra na gitarach akustycznych i elektrycznych. Te akustyczne wyszły spod ręki słynnej kanadyjskiej lutniczki Lindy Manzer, tej samej, która wykonuje instrumenty dla Pata Metheny'ego. Bowiem Marek Napiórkowski przywiązuje szczególną uwagę do brzmienia i także dzięki temu każdy jego występ jest niepowtarzalny. Pod tym względem wyjątkowa jest jego najnowsza płyta „UP!" z udziałem klasycznego nonetu i solistów.
- „UP!" jest płytą koncepcyjną, zamkniętą, dźwiękową opowieścią - mówi Marek Napiórkowski. Chciałem, żeby udział muzyków klasycznych zaowocował nowym, niespotykanym wcześniej brzmieniem. Nie miałem awangardowych ambicji, ale zależało mi, by, zachowując przejrzystość i komunikatywność, uniknąć skojarzeń z nieco wyeksploatowaną w jazzie formułą „solista plus orkiestra". Każda z poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale ta jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść... jeszcze wyżej.
Osiągnął ten ambitny cel nagrywając płytę łagodną w nastroju i intrygującą w muzycznych aspektach. Marek Napiórkowski był pięciokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk, ostatnio w kategorii Jazzowy Album Roku 2013 właśnie za „UP!". Głosami czytelników pisma "Jazz Forum" został wybrany Jazzowym Gitarzystą Roku 2012 i 2013.
Marek Dusza
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA