fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Najbardziej wygodne miasta

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Stolica Danii po raz trzeci okazała się najlepszym miastem do wygodnego życia.
Międzynarodowe czasopismo Monocle, w opublikowanym rankingu 'Quality of Life Survey 2014' ((lipiec/sierpień 2014) uznało Kopenhagę za najlepsze miasto na świecie, ponieważ po prostu „jest stworzona, aby w niej żyć".
Inne kwestie, na które czasopismo w wydanym po raz ósmy rankingu zwróciło uwagę, to ogromne, pozytywne zróżnicowanie kulturowe obszaru metropolitalnego, tolerancja, ulice pełne rowerów, dobrze funkcjonujący system transportu miejskiego, troska o środowisko naturalne (przestrzenie zielone, dbanie o miejsca nasłonecznione), zharmonizowana architektura oraz łatwa dostępność miasta pod każdym względem (internet, hot-spoty, dojazd), co cieszy zarówno mieszkańców, jak i gości.
Rozwój miasta koncentruje się właśnie na ekologii. Położone w porcie kąpieliska, parki oraz inne obszary zieleni, a także inicjatywy, których celem jest stworzenie bardziej przyjaznego środowiska i zdrowszego miasta dla wszystkich, sprawiają, że miasto stało się najbardziej przyjazną eko-metropolią.
Od momentu opublikowania pierwszego rankingu w 2007 roku, stolica Danii zajęła pierwsze miejsce w 2008 i w 2013 roku oraz ponownie w 2014. W pozostałych latach zajmowała solidne trzecie miejsce.
W tym roku na liście znalazły się ponownie Sztokholm (4. miejsce) i Helsinki (5. miejsce) i po raz pierwszy Oslo (24 miejsce). Stolica Szwecji, pomimo obecności na liście „najbardziej zakorkowanych miast Europy w 2013 r." doskonale radzi sobie z tym problemem awansując w tegorocznym rankingu Monocle z siódmego na czwarte miejsce.
Obecność Helsinek w pierwszej piątce można uznać już za tradycję, stolica Finlandii w 2011 roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu. W rankingu nie znalazło się żadne z polskich miast. Może jednak dlatego, że jego autorzy nigdy nie odwiedzili np. Olsztyna, w którego miejskich granicach jest 16 jezior i wielki Las Miejski, a środkiem płynie rzeka Łyna. Takich walorów przyrodniczych nie ma żadne miasto Europy.

Pierwsza dziesiątka rankingu:

1. Kopenhaga (1)
2. Tokio (4)
3. Melbourne (2)
4. Sztokholm (7)
5. Helsinki (3)
6. Wiedeń (5)
7. Zurych (6)
8. Monachium (8)
9. Kioto (13)
10. Fukuoka (12)
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA