fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niemcy zbroją Algierię

Bloomberg
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce budować w Algierii czołgi oraz transportery opancerzone typu Fuchs.
Niemcy zbudują w tym kraju fabrykę, która będzie produkować rocznie 120 czołgów oraz 980 opancerzonych transporterów typu "Fuchs 2". Rheinmetall zbuduje w Algierii od podstaw fabrykę. Zlecenie to ma wartość 2,7 mld euro.
To jednak tylko jeden z elementów współpracy niemiecko-algierskiej. Jak informuje dziennik "Handelsblatt" niemieckie koncerny zawarły z władzami północnoafrykańskiego kraju szereg umów o łącznej wartości 10 mld euro. Na przykład koncern ThyssenKrupp ma dostarczyć dwie fregaty a Daimler, będzie "partnerem technologicznym" w produkcji samochodów ciężarowych oraz pojazdów wojskowych.
W Niemczech współpraca koncernów militarnych z Algierią, którą ciężko nazwać krajem demokratycznym, budzi ogromne kontrowersje. Przedstawiciele opozycji nazwali pozwolenie na zawarcie kontraktu "nieodpowiedzialnym" i podkreślali, że Berlin w ten sposób wspiera autorytarny reżim wojskowy, który nie respektuje podstawowych praw człowieka.
Jednak federalny minister gospodarki Sigmar Gabriel nie widzi powodu by w jakikolwiek sposób blokować taką współpracę. Rząd w Berlinie musi zatwierdzić każdy zagraniczny kontrakt niemieckich firm zbrojeniowych.
Algieria podpisała zobowiązanie, że nie odsprzeda niemieckiego sprzętu "krajom trzecim".
W sumie niemieckie władze wydały w 2013 roku zezwolenia na zagraniczną sprzedaż broni o wartości 5,85 mld euro. To o 24 procent (i 1,14 mld euro) więcej niż w 2012 roku - najwięcej od 2004 roku.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA