fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Zagraniczne spółki płacą więcej

Bloomberg
Aż o 60 proc. wyższa była w zeszłym roku przeciętna płaca Polaka pracującego w firmie zagranicznego inwestora niż u krajowego pracodawcy.
W spółkach z przewagą obcego kapitału mediana miesięcznych zarobków wynosiła 5,6 tys. zł brutto, podczas gdy u rodzimych pracodawców była o 2,1 tys. zł brutto niższa (3,5 tys. zł) – jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziła firma doradcza Sedlak& Sedlak. Nie tylko zresztą przeciętne płace były wyższe.  Jak zwraca uwagę Krzysztof Domagała z Sedlak& Sedlak, jeszcze większe różnice występowały wśród 25 proc. osób o najwyższych zarobkach. W zagranicznych spółkach tacy pracownicy zarabiali przeciętnie 9,3 tys. zł, czyli o ponad dwie trzecie więcej niż ich koledzy z krajowych firm.
Z porównania płac na poszczególnych  stanowiskach widać, że najwięcej na pracy w spółce z zagranicznym (zwykle zachodnim kapitałem) mogą zyskać dyrektorzy. W zeszłym roku ich przeciętnie zarobki (18,2 tys. zł) były aż o 82 proc. wyższe niż dyrektorów w krajowych firmach. W przypadku kierowników małych zespołów ta różnica sięgała 68 proc. Najmniejsza była u szeregowych pracowników i młodszych specjalistów- tu nie przekraczała 30 proc.
Porównując płace w branżach największe różnice w przeciętnych zarobkach między firmami zagranicznymi i krajowymi widać w budownictwie i telekomunikacji. Tam w spółce z zagranicznym kapitałem mediana wynagrodzeń była w zeszłym roku o ponad 60 proc. wyższa niż u rodzimych pracodawców. Mniejsze, choć też spore różnice (47 proc.) widać w branży IT, gdzie niezależnie od pochodzenia kapitału, przeciętne deklarowane w badaniu zarobki były najwyższe. W zagranicznych spółkach wynosiły 7,5 tys. zł, zaś w krajowych 5,1 tys. zł.
Tę przewagę płacową zagranicznych pracodawców (choć nie aż na tak dużą skalę) potwierdza również nasza niedawna analiza średnich wynagrodzeń największych polskich przedsiębiorstw z tegorocznej Listy 500 „Rz". Zarówno w ścisłej czołówce, jak też w pierwszej dziesiątce firm o najwyższych średnich płacach dominują tam spółki międzynarodowych korporacji.
Przewagą płacową firm z zagranicznym kapitałem widać także w porównaniu wszystkich analizowanych firm z Listy 500. Jak z niego wynika, w spółkach z większościowym, w tym 100-proc., kapitałem zagranicznym, średnie roczne zarobki (78,2 tys. zł brutto) były o 11 proc. wyższe niż w dużych krajowych firmach.
To jednak zdecydowanie mniejsza różnica niż 60 proc. z ogólnopolskiego badania, które objęło różnej wielkości firmy.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA