fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Rewolucja w doręczaniu pism do i od organów podatkowych

Rewolucja w doręczaniu pism do i od organów podatkowych, choć budzi nadzieje na sprawną komunikację, może być przyczyną kłopotów.
Doręczanie pism ?w postępowaniu podatkowym opierało się na tradycyjnych sposobach komunikacji. W zasadzie odbywało się poprzez pocztę lub pracownika urzędu skarbowego. Rewolucja w tym zakresie nastąpiła 11 maja 2014 r.
Nowe rozwiązania niosą nadzieję na usprawnienie komunikacji między organem podatkowym ?a podatnikiem, ale także mogą być przyczyną komplikacji.
Po pierwsze, urząd może zwrócić się do podatnika, płatnika lub inkasenta ?o wyrażenie zgody na doręczanie pism w formie dokumentu elektronicznego we wszystkich sprawach podatkowych załatwianych przez ten organ. ?W praktyce oznacza to, ?że można zadeklarować?na przyszłość, iż wszelka korespondencja będzie?się odbywała w drodze elektronicznej. Zgoda taka działa we wszystkich postępowaniach, które kiedykolwiek zostaną wszczęte. Wtedy zarówno postanowienie o wszczęciu postępowania, jak i decyzja zostaną dostarczone elektronicznie.
Po drugie, można również w konkretnym postępowaniu (i tylko tym) zażądać, aby korespondencja odbywała się w drodze elektronicznej. Jest to możliwe, jeżeli strona spełni jeden z następujących warunków:
- ?złoży podanie w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego ?lub portal podatkowy;
- ?wystąpi o doręczenie ?za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej i wskaże organowi podatkowemu adres elektroniczny;
- ?wyrazi zgodę na doręczanie pism za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej i wskaże organowi podatkowemu adres elektroniczny.
Należy jednak pamiętać, że istnieje obowiązek zawiadomienia o zmianie adresu elektronicznego. ?W razie jego zaniedbania pismo uznaje się za doręczone pod dotychczasowym adresem elektronicznym.
Nowe rozwiązania mogą przyśpieszyć obieg dokumentów i tym samym termin załatwienia spraw podatkowych. ?Jednakże wciąż istniejące rozwiązanie polegające na domniemaniu doręczenia pisma wysłanego drogą elektroniczną, nawet ?w sytuacji, gdy organ wie, że podatnik nie zapoznał się z korespondencją, stwarza pole do nadużyć. Należy zatem obserwować nowe rozwiązania i na bieżąco eliminować niedociągnięcia.
—oprac. maj
Ireneusz Krawczyk jest radcą prawnym, partnerem w Kancelarii ?Ożóg i Wspólnicy
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA