fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW zaczyna dzień od wzrostów

Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek
Warszawa zaczęła czwartkową sesję od niewielkich wzrostów. Za kilka godzin poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie dalszej polityki monetarnej w strefie euro.
Na otwarciu notowań WIG wzrósł o 0,15 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,2 proc. do 2467,06 pkt. Ostatnie dni na GPW nie należały do specjalnie emocjonujących, mimo iż nie brakowało istotnych odczytów makro. Można odnieść wrażenie, że inwestorzy zbierali siły właśnie na dziś, kiedy to poznamy bardzo ważną decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie dalszej polityki monetarnej w strefie euro. Analitycy zgodnie spodziewają się, że polityka zostanie poluzowana. Pytanie tylko jak mocno, i jak na to zareagują inwestorzy. Oczekiwania są bowiem mocno wygórowane. Decyzję EBC w sprawie stóp procentowych poznamy o godz. 13.45, a następnie o 14.30 zacznie się konferencja prasowa po posiedzeniu banku i to zapewne podczas tej konferencji usłyszymy najistotniejsze informacje. Do tego czasu zmiany indeksów będą raczej niewielkie.
W czwartkowym kalendarzu makro mamy kilka odczytów, ale w obliczu decyzji EBC mogą one przejść niezauważone. Tym niemniej warto odnotować  publikację kwietniowej sprzedaży detalicznej w strefie euro  (godz. 11) oraz cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych w USA (godz. 14.30). Natomiast za nami jest już odczyt zamówień w niemieckim przemyśle w kwietniu – wzrosły o 3,1 proc., podczas gdy spodziewano się zaledwie 1,3-proc. dynamiki. Istotne  odczyty z USA napłyną jutro- poznamy bowiem majową stopę bezrobocia. Prognozowany poziom to 6,4 proc. (wobec 6,3 proc. w poprzednim okresie).
W ostatnich dniach na Wall Street mogliśmy obserwować niewielkie zmiany indeksów, przy lekkiej przewadze popytu. Również w czwartek górą byli kupujący. Na zamknięciu Dow Jones wzrósł o 0,09 proc., a S&P 500 poszedł w górę o 0,19 proc., ustanawiając tym samym nowy rekord na poziomie prawie 1928 pkt.
Jeśli chodzi o wydarzenia ze spółek – dziś przypada dzień wypłaty dywidendy w firmie MOL oraz w Asseco Poland. Odbędą się też walne zgromadzenia, m.in. w  Emperii, Asbisie i Ferro. Wczoraj wieczorem pojawiło się kilka ciekawych informacji. Skarb Państwa odpowiedział na wezwanie spółki Jana Kulczyka składając zapis na sprzedaż akcji Ciechu stanowiących 37,9 proc. udziałów w spółce. Oczekiwany przychód z prywatyzacji wyniesie 619,16 mln zł - podał resort. Napłynęły też wieści z rynku IPO: cenę emisyjną akcji  w ofercie publicznej PCC Rokita ustalono na 33 zł. Maksymalna wynosiła 36 zł. Spółka poinformowała, że oferta obejmuje ponad 1,58 mln akcji nowej emisji i ponad 1,38 mln „starych" walorów.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA