fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Pomoc dla Polski? "Absurdalne pomysły Obamy"

AFP
Pomysł amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski jest absurdalny i niebezpieczny - oświadczył Daniel McAdams, dyrektor wykonawczy Instytutu Pokoju i Dobrobytu Rona Paula.
- Twierdzenie, że zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski jest świętym obowiązkiem Ameryki i kamieniem węgielnym bezpieczeństwa USA jest absurdalne i niebezpieczne - powiedział dla Ria Novosti szef Instytutu, powołanego przez kontrowersyjnego byłego kongresmena z Teksasu,  Rona Paula.
- Takie słowa dają Polsce zezwolenie na eskalowanie napięć z Rosją, poparte pewnością, że jej lekkomyślność będzie wspierana przez amerykańskich żołnierzy i dolary z naszych podatków - stwierdził McAdams.
Wczoraj, w pierwszym dniu podróży po Europie, która zaczęła się w Warszawie, prezydent Barack Obama zobowiązał się wsparcia bezpieczeństwa w państwach Europy Wschodniej i przeznaczenia na ten cel miliarda dolarów.
Według McAdamsa Barack Obama, który nawołuje Rosję do deeskalacji w związku z Ukrainą, swoją deklaracją zapowiada wspólne ćwiczenia wojskowe na granicy z Rosją i powstanie na terenie Polski rozbudowanych amerykańskich baz wojskowych. - Jeśli to nie oznacza eskalacji napięć, to co innego? - pytał McAdams. - Nikt przy zdrowych zmysłach nie zaryzykuje twierdzenia, że Rosja planuje inwazję na Europę Zachodnią!
- Barack Obama pochwalił nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenko za gotowość do współpracy ze wszystkimi regionami tego kraju, podczas gdy ukraińskie lotnictwo zrzuca pociski na mieszkalne dzielnice w Ługańsku - mówił McAdams. - Śmierć ukraińskich cywilów nie jest tematem amerykańskich mainstreamowych mediów, które Biały Dom popiera bardziej, niż popierał Kreml w czasach komunizmu.
Według Daniela McAdamsa europejska podróż Baracka Obamy stanie się błogosławieństwem dla przemysłu wojskowego w USA, co oznacza, że "wojowniczość Polski i innych członków NATO zostanie wsparta miliardami amerykańskich dolarów".
- Nowi członkowie NATO widzą Sojusz nie jako organizację powołaną do zachowania pokoju, ale jako potężną broń, która pomoże im załatwić stare porachunki z czasów ZSRR, który już nie istnieje - uznał McAdams.
Po zjednoczeniu Krymu z Rosją, Moskwa wielokrotnie wyrażała obawy przed agresywną presją państw Europy Zachodniej.
Urodzony w 1935 roku Ron Paul jest lekarzem, byłym kongresmenem z Teksasu. W 2008 roku kandydował na fotel prezydenta USA. Zasłynął rekordową zbiórką funduszy na kampanię wyborczą - 6 grudnia 2007 roku zebrał 6 milionów dolarów w 24 godziny, bijąc rekord Johna Kerry'ego.
Jest przeciwnikiem podatków, zwolennikiem wymiany dolarów na złoto i wycofania amerykańskich wojsk z wszystkich zagranicznych konfliktów. Popiera legalizację narkotyków.
W kwietniu ubiegłego roku, po przejściu na polityczną emeryturę, założył Instytut Pokoju i Dobrobytu swojego imienia, który zajmuje się organizacją seminariów i sympozjów, oraz kształceniem młodej kadry dziennikarzy i dyplomatów - skutecznych lobbystów pracujących na rzecz pokoju i przedsiębiorczości (źródło: Fundacja Rozwoju i Przedsiębiorczości).
Z racji swoich poglądów Ron Paul ma wielu zwolenników również poza granicami USA. Więcej informacji na temat polityka i Instytutu:
Przemówienie Rona Paula podczas otwarcia Instytutu Pokoju i Dobrobytu
Źródło: RIA NOVOSTI
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA