fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Komrowski nagradza firmy

Wojciech Kot, prezes firmy Delphia Yachts, odbiera z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nagrodę w kategorii Obecność na rynku globalnym
Fotorzepa, Bartosz Jankowski Bartosz Jankowski
Bronisław Komorowski przyznał w Poznaniu nagrody gospodarcze
Medicalgorithmics z Warszawy, Delphia Yachts Kot z Olecka, Grupa Polskie Składy Budowlane z Wełecza koło Buska-Zdroju, Zakłady Azotowe z Puław oraz  Selena FM  otrzymały w Poznaniu z rąk  prezydenta RP Bronisława Komorowskiego statuetki Nagrody Gospodarczej.

Kapituła ?dokonała selekcji

Wyróżnienie to, zwane także „polskim Noblem gospodarczym" przyznawane było po raz 12.  W fazie wstępnej 58 instytucji uprawnionych do zgłaszania firm nominowało ponad 120 przedsiębiorstw, grup, laboratoriów do ubiegania się o statuetkę. Następnie kapituła nagrody, pod kierownictwem  Wiesława Rozłuckiego, prezesa Rady GPW w Warszawie, dokonała selekcji i przedstawiła prezydentowi 15 kandydatur, po trzy w każdej  z kategorii.
Z tej grupy i w rozbiciu na kategorie: innowacyjność; obecność na rynku globalnym; ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu; zielona gospodarka i trwały sukces  prezydent wyłonił zwycięzców.
Najbardziej innowacyjna okazała się warszawska spółka Medicalgorithmics, dostawca rozwiązań systemowych i algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej. Jej PocketECG należy do najbardziej zaawansowanych w świecie systemów do zdalnego monitorowania pracy serca.
Za obecność na rynku globalnym  prezydent wyróżnił rodzinną spółkę z Olecka, potentata w budowie jachtów żaglowych. Każdego roku zakład opuszcza 260 jednostek tego typu i 1420 jachtów motorowych. Ponad dwie trzecie produkcji trafia na eksport, a głównym odbiorcą są rynki zachodnie.
Rodzinna firma braci Kotów działa już 24 lata.
W niezwykle ważnej dziedzinie, jaką jest ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu, laur przypadł  Grupie Polskie Składy Budowlane. Jej wizytówką jest szybko rozwijająca się sieć hurtowni materiałów budowlanych. Grupa  od kilkunastu lat obejmuje mecenatem wydarzenia kulturalne, sportowe, społeczne i edukacyjne w regionie świętokrzyskim.
Półwieczną tradycją szczycą się Zakłady Azotowe Puławy (Grupa Azoty), które prezydent wyróżnił w kategorii „Zielona Gospodarka".  Firma specjalizująca się w wytwarzaniu, nieobojętnych dla środowiska, nawozów sztucznych dokłada starań, by zneutralizować szkody dla natury. W ramach Ramowego Systemu Zarządzania „Responsible Care" co roku deklaruje ponadnormatywne działania na rzecz bezpieczeństwa środowiskowego. Tylko na budowę instalacji odsiarczania spalin firma przeznaczyła w zeszłym roku 250 mln zł.

Nowa nagroda

Nową kategorią  prezydenckich nagród gospodarczej jest trwały sukces.
Pierwszym laureatem  została – specjalizująca się w piankach budowlanych – Selena FM z Wrocławia. Firma ta jest jednym z trzech największych światowych producentów piany poliuretanowej używanej do montażu okien i drzwi. W jej ramach działa blisko 30 spółek na całym świecie.
Bronisław Komorowski podczas poznańskiej Gali wręczania nagród nawiązywał do obchodów 25-lecia wolności. Zapowiedział, że za kilka dni będzie w Warszawie uczestniczyć w wmurowaniu tablicy upamiętniającej zniesienie cenzury w naszym kraju i nastanie wolności słowa, bo – jak mówił – tak jak w Biblii wpierw zawsze jest słowo i wolna myśl.
Prezydent podkreślał w Poznaniu, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to symbol przemian, które dokonały się w naszym kraju.
Bronisław Komorowski nawoływał, by nie spoczywać na laurach, bo każdy „zaniedbany sukces" może się obrócić w gospodarczą klęskę.
Postulował, by święto wręczania nagród było także dniem obrachunku, wyliczania, ile zrobiono dla ułatwienia działalności przedsiębiorców, a ile pojawiło się nowych utrudnień.
– Musimy myśleć  w kategorii przyszłych pokoleń – mówił prezydent. Jego zdaniem trzeba pamiętać o naszych następcach,  którzy odziedziczą po nas sukcesy prowadzące do dobrobytu albo trudności, z którymi będą musieli się borykać.
W kapitule nagrody byli m.in. Marcin Piasecki, redaktor naczelny miesięcznika „Sukces", i Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita". Wydawcą tych tytułów jest Gremi Business Communication.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA