fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Nowy lek Glivec dostępny dla dzieci chorych na nowotwory

materiały prasowe
Program lekowy umożliwi najmłodszym pacjentom cierpiącym na nowotwory dostęp do nowego medykamentu
Rzecznik Praw Pacjentów informuje, że 1 maja zmienił się program lekowy  „leczenie nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego GIST". Umożliwi on w końcu leczenie niepełnoletnich pacjentów preparatem o nazwie Glivec.
Do końca kwietnia br. dzieci i młodzież z nowotworami przewodu pokarmowego, które nie ukończyły 18 roku życia nie mogły być leczone lekiem Glivec. Rzecznik Praw Pacjenta, w styczniu  tego roku  zwrócił uwagę na ten problem i wystąpił do ministra zdrowia o rozważenie wprowadzenia  leku w leczeniu dzieci do 18 roku życia.
Do tej pory zasady refundacji utrudniały najmłodszym dostęp do skutecznych leków.  Przyczyną dla, której Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do ministra zdrowia o zmianę zapisów programu lekowego  była historia 12-latka leczonego w Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze zdiagnozowali u niego nowotwór złośliwy przewodu pokarmowego z przerzutami na wątrobę. Guz został usunięty, ale zdaniem lekarzy było duże  ryzyko kolejnych przerzutów. Można je zmniejszyć, podając chłopcu przez co najmniej dwa lata lek Glivec.
Miesięczna kuracja kosztuje 9,5 tys. zł. Ówczesny kłopot polegał na tym, że   dzieciom takim jak 12-latek nie przysługiwała do tej pory refundacja. Prawo do niej miały tylko osoby, które skończą 18 lat.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA