fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Google chce mieć drony

Internetowy gigant przejął firmę Titan Aerospace projektującą zasilane ?energią słoneczną pojazdy latające na bardzo dużej wysokości.
Drony mają służyć do udostępniania internetu na terenach, gdzie tradycyjna infrastruktura telekomunikacyjna nie istnieje – zwłaszcza w krajach rozwijających się.
„Sieć atmosferycznych satelitów pozwoli zapewnić dostęp do Internetu milionom ludzi i pomoże w rozwiązaniu innych problemów – pomocy po klęskach żywiołowych oraz zapobiegnie niszczeniu środowiska naturalnego" – brzmi oficjalny komunikat Google.
Titan Aerospace to młoda firma założona w 2012 roku. Bezzałogowe pojazdy projektowane przez inżynierów Titan mogą pozostawać w powietrzu przez wiele lat – zasilane energią słoneczną nie wymagają tankowania. Wśród zastosowań dronów wymieniane jest również monitorowanie środowiska i upraw oraz akcje poszukiwawcze.
Nie wiadomo, jakie są koszty całej transakcji. Wiadomo natomiast, że firmą wcześniej interesował się Facebook. Wówczas wyceniono ją na ?60 mln dol. Jednak ostatecznie portal społecznościowy zatrudnił ekspertów brytyjskiej firmy Ascenta zajmującej się tym samym co Titan Aerospace.
Projektanci dronów dołączą do pracowników Project Loon. To program badawczy Google, którego celem jest dostarczanie internetu z balonów stratosferycznych. Project Loon jest dziełem inżynierów zatrudnionych w tajnym laboratorium Google X. Tym samym, w którym powstały okulary Google Glass czy samochód bez kierowcy.
Ostatni przeciek z tego laboratorium mówi o pracach nad futurystyczną kosmiczną windą – systemie transportu na orbitę wykorzystującym niezwykle długą linę. Choć pracownicy Google zajmowali się tym projektem na serio, to pomysł zarzucono. Nie udało się znaleźć wystarczająco wytrzymałego materiału na linę.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA