fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Ławrow: Nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy Ukrainy

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow
AFP, Alexander Nemenov Alexander Nemenov
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaprzeczył, jakoby na Ukrainie operowali agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Przyznał też, że Rosja nie ingeruje w wewnętrzne sprawy Ukrainy.
- Nie ingerujemy w sprawy wewnętrzne Ukrainy. Tam nie ma naszych agentów - ani GRU, ani FSB - oświadczył Ławrow, którego cytuje agencja ITAR-TASS.
Szef dyplomacji Rosji również ostrzegł, że użycie siły przeciwko demonstrantom "poważnie podważy perspektywy współpracy w regulowaniu kryzysu ukraińskiego".
Ławrow podkreślił też, że Moskwa nie słyszała, by Zachód zareagował na zamiar Kijowa użycia armii do stłumienia wystąpień na południowym wschodzie Ukrainy.
Przyznał, że ci, którzy zachęcają Kijów do użycia siły przeciwko protestującym, powinno zostać pociągnięci do odpowiedzialności.
Szef rosyjskiej dyplomacji zapewnił, że Rosja jest za zjednoczoną Ukrainą.
- Rosja jest zainteresowana tym, by Ukraina była zintegrowana, zjednoczona, przyjazna. By jej obywatele żyli w pokoju, by ich prawa były egzekwowane i by mieli możliwość normalnej interakcji z sąsiadami - podkreślił Ławrow.
Jak dodał, jest to możliwe do osiągnięcia poprzez szereg reform konstytucyjnych.
- Chodzi o to, że wszyscy Ukraińcy powinni mieć równe prawa. Nie powinno być "podludzi", którzy byliby zmuszeni do wysłuchiwania poniżeń z ust "neonazistów" - powiedział w mocnych słowach minister spraw zagranicznych Rosji.
Ławrow przyznał, że, "rosyjskojęzyczni obywatele na południu i wschodzie Ukrainy czuli się oszukani przez władze, które mówiły o wolności, równych prawach dla wszystkich Ukraińców, ale nie kiwnęły nawet palcem, by rozpocząć odpowiedzialny dialog z południowym-wschodem, dopóki południowy-wschód nie stwierdził, że nie będzie tolerować tej sytuacji".
- Niedawno zostały podjęte działania, ale zostały zaprzepaszczone przez decyzję dot. użycia władzy w pełnym zasięgu, włączając w to jednostki wojskowe - powiedział Ławrow odnosząc się do decyzji o ultimatum ws. złożenia broni i opuszczenia okupowanych budynków państwowych w obwodach donieckim i ługańskim.
Źródło: ITAR-TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA