fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Muzyka, tak jak wszechświat, ma w sobie pewną tajemnicę

Artur Dutkiewicz Trio Prana Pianoart, CD, 2014
materiały prasowe
Nowy album tria pianisty Artura Dutkiewicza doda słuchaczom życiowej energii. Ten artysta niezmiennie jest ?w znakomitej formie - pisze Marek Dusza.
W najstarszym języku świata, sanskrycie, prana oznacza wszechobecną w naturze energię. Mają ją nawet kamienie i drzewa, a u ludzi przejawia się entuzjazmem, zapałem do działania i szczerością.
– Wysoka prana wzmaga zaangażowanie i zachęca do spontanicznego wyrażania radości – wyjaśnia Artur Dutkiewicz. Słuchając nowego albumu jego tria, rzeczywiście można pozytywnie nastawić się do świata.
Nowe kompozycje pianisty usłyszała w grudniu 2013 r. publiczność festiwalu Jazz Juniors, teraz ukazuje się album. Już sam front okładki promieniuje słoneczną energią. Natomiast z tyłu obwoluty dominuje kolor niebieski symbolizujący niebo.
– To także kolor nieskończoności wszechświata, który tak jak muzyka ma w sobie pewną tajemnicę – twierdzi Artur Dutkiewicz. Na dowód, jeden z utworów nosi tytuł „Nad chmurami". Chmury symbolizują stres i frustrację, a niebo wolność, piękno i miłość, którą każdy ma w sobie.
Zanim wzniesiemy się ponad chmurami, trio Artura Dutkiewicza z kontrabasistą Michałem Barańskim i perkusistą Łukaszem Żytą wprowadza nas w klimat albumu. Łagodne, nastrojowe brzmienie tematu „Passage" pomaga w przejściu z mroku do światła.
Znakomitym otwarciem tytułowego utworu „Prana" jest solówka Michała Barańskiego. Niskie dźwięki kontrabasu brzmią poruszająco, natarczywy rytm skłania do wsłuchania się w przesłanie kompozytora opisującego w intrygujących akordach życiowe wzloty i upadki. Zmiany tempa, rosnące napięcie i mocny finał niosą silne wrażenia, jak jazda rollercoasterem.
Ważnym utworem jest jazzowa interpretacja starożytnego indyjskiego tematu „Om Namo Bhagavate", co znaczy „Kłaniam się boskiej mocy". – To melodia wprowadzająca równowagę, spełnienie, stabilność – mówi Artur Dutkiewicz.
Są na tej płycie również  polskie akcenty. Skoczny „Oberek warszawski" nawiązuje do fascynacji pianisty muzyką ludową. Warto zwrócić uwagę na popisową grę perkusisty Łukasza Żyty.
„Mazurek polski" jest natomiast nową wersją kompozycji z poprzedniego, solowego albumu Artura Dutkiewicza „Mazurki". Tu perkusja ledwo zaznacza rytm, a pięknie współbrzmią fortepian i śpiewny kontrabas.
Płytę zamyka utwór „Wujek Tomek" dedykowany nieodżałowanemu, charyzmatycznemu saksofoniście Tomaszowi Szukalskiemu. Obaj muzycy przyjaźnili się i występowali razem przez wiele lat. To melodyjny temat bluesowy, bo zmarły w 2012 roku Szukalski bluesa kochał najbardziej. Miał też ogromną siłę życia, co słychać w mocnych, finałowych akordach.
Po przyjętych entuzjastycznie albumach „Niemen improwizacje" (2009) i „Hendrix Piano" (2010) oraz autorskich „Mazurkach" Artur Dutkiewicz nagrał kolejny znakomity album.
„Prana" sprawi radość nie tylko miłośnikom jazzowych improwizacji, ale także tym, którzy szukają muzyki, która naładuje ich życiowe akumulatory, pozwoli zrelaksować się i zachęci do działania.
Marek Dusza
KONCERT
Artur Dutkiewicz Trio "Prana" / w ramach Festiwalu "Koncerty Urodzinowe Chopina"
23.02. 2014, godz. 21.00
"Skwer", ul. Krakowskie Przedmieście 60 A
Warszawa
wstęp wolny
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA