fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT\CIT: Alkohol może być kosztem podatkowym

www.sxc.hu
Wydatki na napoje wysokoprocentowe powinny być rozliczane tak samo jak np. na soki. Zgadza się na to nawet minister finansów.
Utarło się, że firmowe wydatki na alkohol serwowany kontrahentom i pracownikom nie pomniejszają przychodu z działalności gospodarczej.
Zdarza się, że podatnicy, pytając fiskusa o kwalifikację wydatków na firmowe spotkania, sami twierdzą, że mogą one pomniejszyć przychód, z wyjątkiem ceny zakupu alkoholu. Niepotrzebnie.

Nic szczególnego

Przepisy o wyłączeniu z kosztów wydatków na reprezentację wspominają co prawda o alkoholu, ale jedynie w charakterze przykładu napojów serwowanych w celach reprezentacyjnych.
– Takie napoje powinny być (albo nie) kosztami na takich samych zasadach jak np. soki – potwierdza Aleksandra Plichta, ekspert podatkowy z Accreo.
Identyczne wnioski płyną też z interpretacji ogólnej ministra finansów z 25 listopada 2013 r. (nr DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521).
– Wymienienie w przepisach podatkowych jako przykładowych kosztów reprezentacji wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, iż wydatki tego rodzaju zawsze muszą być wyłączone z kosztów uzyskania przychodów – pisze minister finansów.
Możliwość zaliczenia wydatków do kosztów, zgodnie z tą interpretacją, nie zależy od miejsca serwowania poczęstunku ani poziomu jego wystawności.
Minister sformułował regułę, że jeśli rozmowy z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczą zakresu prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki na poczęstunek podczas nich serwowany pomniejszają przychód.
– Nie wyróżnił przy tym napojów alkoholowych, co należy uznać za słuszne, gdyż ustawy o PIT i CIT też nie traktują ich wyjątkowo – ocenia Aleksandra Plichta.

Dobre wychowanie

Ekspertka zaznacza jednak, że w praktyce bywa różnie, a zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów należy rozpatrywać indywidualnie, uzależniając wydatek od jego związku z potencjalnym przychodem firmy.
Tego związku nie zauważył, oceniając wydatki na organizację imprezy integracyjnej, np. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 października 2013 r. (sygn. II FSK 2908/12).
NSA wyjaśnił że ustawodawca wyraża dezaprobatę dla spożywania i fundowania alkoholu, czego dowodzi ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (uchwalona w 1982 r.) i przepisy o reprezentacji. Te ostatnie, jak stwierdził sąd, nie miały zastosowania w sprawie.
– Nie znajduje naukowego potwierdzenia działanie alkoholu jako czynnika pozytywnie wpływającego na integrację określonych grup ludzi – uzasadnił sąd, podkreślając, że związku tego należy szukać „według zasad racjonalnego rozumowania".
Pocieszający dla podatników może być fakt, że nie jest rzadkością przeciwne stanowisko fiskusa. Izba Skarbowa w Katowicach przyznała np., że wydatek na zakup alkoholu – nagrody do wygrania podczas spotkań sprzedażowych – jest kosztem (nr IBPBI/2/423-304/11/PC). Podatnik tłumaczył, że wizja nagrody w postaci wina lub piwa przyciągnie, szczególnie przedstawicieli płci brzydkiej, na prezentacje handlowe pościeli, kołder i materaców.
Opinia dla „Rz"
Grzegorz Grochowina ekspert podatkowy z KPMG
Z brzmienia przepisów o reprezentacji nie można wywnioskować, że wydatki na alkohol zawsze są wyłączone z kosztów. Jest wręcz przeciwnie, tzn. taki zakup nie jest kosztem tylko wówczas, gdy mieści się w definicji reprezentacji. W świetle korzystnej interpretacji ogólnej, jeśli cel spotkania jest związany z biznesem podatnika, to wydatki na jego organizację nie są reprezentacją. Problematyczne może być jedynie powiązanie wydatku z przychodem, bo pozycja „alkohol" na fakturach zakupowych budzi szczególną podejrzliwość. Taką praktykę należy uznać za naganną. Nie można, powołując się na ogólny cel ustawy o wychowaniu w trzeźwości, bez wyraźnej podstawy prawnej odmawiać możliwości skorzystania z podstawowego prawa do rozliczenia kosztów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA