fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Alinda kupuje Emitela

Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik
Montagu Private Equity poinformował dziś, że sprzedaje Emitela, operatora radiodyfuzyjnego, funduszom infrastrukturalnym zarządzanym przez Alinda Capital Partners. Wartości transakcji nie ujawniono, ale jak usłyszeliśmy, jest to największa transakcja przeprowadzona przez private equity w Polsce w historii, a Montagu uważa ją za swój sukces. Dodajmy, że wyceny Emitela w doniesieniach anglojęzycznych mediów wahały się, a najwyższa sięgała blisko 3 mld zł.
Montagu kupił Emitela od TP w 2011 r. za 1,7 mld zł. Jak podano dziś w komunikacie, "pod kierunkiem nowego właściciela, Emitel dokonał znaczących inwestycji w posiadaną infrastrukturę".  Zrealizowany program inwestycyjny pozwolił firmie na sprawne przeprowadzenie procesu cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce i migrację z telewizji analogowej na wysokiej jakości naziemną platformę cyfrową, która jest obecnie głównym źródłem sygnału telewizyjnego dla ponad 30 proc. gospodarstw domowych w Polsce.
Przy wsparciu Montagu, Emitel kupił w ostatnim roku dwie firmy: RS TV (od Cyfrowego Polsatu) i operatora należącego do funduszu Magna Polonia, powstałego z podziału Info-TV-FM. W ten sposób zwiększył swoją sieć masztów i wież telekomunikacyjnych. Jak zapewniono dziś w komunikacie, od przejęcia Emitela przez Montagu, spółka nieustannie odnotowywała wzrost przychodów i rentowności.
Udziałowcami mniejszościowymi, którzy wspólnie z Montagu zainwestowali w Emitela, były międzynarodowe instytucje finansowe, skupiające się na inwestycjach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak: Innova Capital, Value4Capital oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Nowy właściciel Emitela, Alinda Capital Parners jest jedną z największych na świecie firm inwestujących w przedsięwzięcia związane z infrastrukturą. Wartość zaangażowanych w obecne projekty środków to ponad 7,8 mld dolarów.
Spółki portfelowe Alinda działają obecnie w 33 stanach w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Austrii, Belgii i Luksemburgu. Świadczą one usługi dla 100 mln klientów rocznie w ponad 400 miastach na całym świecie oraz zatrudniają ponad 15.000 osób.
Inwestorami Alinda są głównie fundusze emerytalne firm z sektora publicznego i prywatnego. Instytucje tego typu poszukują stabilnych inwestycji w perspektywie długoterminowej, co odpowiada ich zobowiązaniom emerytalnym. Inwestorzy ci należą do największych inwestorów instytucjonalnych na świecie. Alinda i jej spółki zależne mają dwa biura zlokalizowane z Stanach Zjednoczonych: w Greenwich (Connecticut) i w Houston (Teksas) oraz dwa oddziały w Europie – w Londynie oraz Düsseldorfie. Więcej informacji na www.alinda.com.
W transakcji doradzali: Goldman Sachs International był wyłącznym doradcą finansowym udziałowców Emitela w transakcji sprzedaży. Kancelaria Weil Gotshal & Manges pełniła  funkcję doradcy prawnego a PwC, Arthur D. Little oraz Solon Management Consulting wspierali stronę sprzedającą w procesie due-diligence.
Doradcą finansowym Alinda było HSBC. Za obsługę prawną odpowiadał Linklaters LLP, a Deloitte oraz Analysys Mason wspierali kupującego w procesie due-diligence.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA