fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ceny działek rolnych idą w górę

Od 2004 r. stawki za ziemię rolną poszły w górę w Polsce o kilkaset procent. Mimo to, ciągle są niższe niż w wielu krajach unijnych.
W ciągu ostatniego roku ziemia rolna podrożała o niemal 9 proc., przekraczając poziom 24,3 tys. zł za 1 ha. - Najszybciej drożeją grunty o najniższej przydatności rolniczej – wynika z raportu Lion's Banku.
- W Polsce ziemia nadal jest bardzo tania. Długoterminowo, jej ceny będą dalej rosnąć, tym bardziej że odradza się sektor rolnictwa, przetwórstwa i spożywczy – zapewnia Paweł Grząbka, szef firmy doradczej CEE Property Group.

Duże ryzyko

Od końca 2004 r., grunty rolne podrożały w naszym kraju niemal o 300 proc. – Pamiętajmy, że rośnie zyskowność produkcji rolnej a na rolników czekają podatkowe zachęty i wsparcie z funduszy unijnych. Ponadto, od połowy 2016 r. cudzoziemcy z krajów unijnych będą mogli swobodnie kupować ziemię rolną w Polsce, co może przełożyć się na wyższy popyt na ziemię i zrównanie cen gruntów z obserwowanymi na Zachodzie - obecnie średnia cena gruntów w krajach unijnych jest 2-3 razy wyższa niż w Polsce. Dodatkowo, kupując ziemię rolną inwestorzy planują najczęściej sprzedawać parcele, których przeznaczenie pozwala na inne wykorzystanie gruntu niż rolnicze – zapewnia Bartosz Turek z Lion's Banku.
Z drugiej strony, ziemia rolna nie będzie nieustannie drożeć.  Jednak, zdaniem analityków, po pierwsze nie wiadomo, kiedy ten trend się odwróci, a po drugie, nie jest pewne czy się w ogóle odwróci się w najbliższych latach. -  Inwestując w ziemię rolną trzeba jednak być świadomym ryzyka. Jest to bowiem inwestycja wysoce kapitałochłonna. Co prawda, utrzymanie takiej nieruchomości jest niemal bezkosztowe, ale niełatwo uzyskać na taki cel kredyt hipoteczny, a co za tym idzie, zakupu dokonuje się gotówką. Jest to również przedsięwzięcie długoterminowe - przynajmniej kilkuletnie, i wymagające sprawności prawno – administracyjnej – tłumaczy Bartosz Turek.

Wzrost wartości

Zmiana przeznaczenia działki rolnej jest jednym z głównych czynników cenotwórczych i jednym z najbardziej popularnych sposobów inwestowania - Jeśli naszym celem jest zakup ziemi i przekształcenie jej w parcele budowlane, należy koncentrować się na okolicach, w których za kilka lat wiele osób będzie chciało zamieszkać. Głównie są to więc rejonu w pobliżu dużych miast – szczególnie tam, gdzie rozwija się infrastruktura,  w mniejszym stopniu okolice popularne turystycznie – tu klientem docelowym byłyby osoby planujące budowę „drugiego domu", a więc dziś wciąż jest to ograniczona grupa docelowa – opowiada Bartosz Turek.
Łatwiejszym sposobem na pomnażanie kapitału na działkach rolnych wydaje się zakup ziemi i czekanie na wzrost jej wartości, bez zmiany przeznaczenia – Tu też ryzyko jest spore ale prawdopodobieństwo sukcesu - dość duże. Przy cenie, np. 1,5 zł za mkw., można szybko zarobić nawet 50 proc. na jej wartości a stawka o tak będzie nadal niska – tłumaczy Paweł Grząbka. '
Bartosz Turek również przyznaje, że nie brak inwestorów kupujących działki rolne w oczekiwaniu na wzrost w konsekwencji rozwoju okalającej infrastruktury. – Niektórzy nabywają też duży obszar, np. 10 ha dzielą działki i sprzedają za wyższą cenę w przeliczeniu na mkw. – tłumaczy Turek,
Można też zostać właścicielem działki rolnej i zaczekać dwa lata, aż zostaną zniesione bariery przy jej zakupie.
- Oczywiście dziś nikt dziś nie zagwarantuje, że cudzoziemcy będą zainteresowani zakupem polskiej ziemi po zniknięciu obostrzeń. Jeśli już - potencjalny popyt ze strony obcokrajowców pojawi się prawdopodobnie na zachodzie kraju. Bardziej racjonalne jest więc dążenie do zakupu działki, która w konsekwencji naszych nierzadko kilkuletnich działań będzie mogła zostać zabudowana, a nie tylko obsiana –  sugeruje Jerzy Węglarz.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA