fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Diamenty rodem z Saturna

?Saturn to prawdopodobnie żelazne jądro i gaz. ESA
Nieznane
Szlachetne kamienie dosłownie spadają tam z nieba. Gazowy gigant może być niewyczerpanym źródłem cennych minerałów.
– Diamenty z Saturna mają prawdopodobnie około centymetra średnicy – wystarczająco dużo, by znaleźć się w pierścionku, choć oczywiście będą nieoszlifowane – powiedział dr Kevin Baines z Uniwersytetu Wisconsin-Madison.
Formują się z sadzy w wyższej atmosferze planety. Sadza powstaje z metanu i jest skutkiem burz z piorunami. „Sadza opada głębiej w atmosferę, gdzie węgiel się krystalizuje, tworząc najpierw grafit, a potem diament” – piszą Mona Delitsky z California Speciality Engineering i dr Kevin Baines.
Diamenty wędrują w głąb gazowej planety, gdzie pływają w ciekłym wodorze i helu. W pobliżu jądra pod wpływem ekstremalnie wysokiego ciśnienia i temperatury stapiają się.
„Nowe dane potwierdziły, że głęboko we wnętrzu Saturna diamenty rozrastają się do takich rozmiarów, że mogą być nazywane „górami diamentowymi” – piszą badacze.
Symulacje, jakie przeprowadzili naukowcy, wskazują na to, że podobnie dzieje się na Jowiszu.
Najnowsze odkrycie naukowcy zaprezentowali podczas dorocznej konferencji sekcji nauk planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS) w Denver.
Dotąd Jowisz i Saturn były uważane za zbyt gorące, aby umożliwić formowanie się diamentów. Od jakiegoś czasu badacze wiedzą, że minerały te występują także w stosunkowo chłodnych wnętrzach Neptuna i Urana. Są trwałe, w przeciwieństwie do tych na Jowiszu i Saturnie.
W niedawno wydanej książce „Obce morza” („Alien seas”) Baines i Delitsky opisują sposób, w jaki zdalnie sterowane automaty mogłyby na Saturnie zbierać diamenty i wracać z nimi na Ziemię. Źródło tych cennych kamieni jest praktycznie niewyczerpane.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA