fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Francja: tradycyjna kuchnia w odwrocie

Bloomberg
To zdarzyło się po raz pierwszy w historii. Kryzys ekonomiczny spowodował, że fast foody w tym roku inkasują więcej niż tamtejsze tradycyjne restauracje.
Ich udział w całej puli pieniędzy wydawanych przez klientów placówek gastronomicznych  wynosi już 54 proc. Jednocześnie  te ostatnie w pościgu za klientami coraz częściej oferują mrożone posiłki przygotowane metodą przemysłową co powoduje, że Francja traci poczucie „kulinarnej tożsamości".
Przez fast foody nie należy rozumieć tylko sieci w rodzaju restauracji McDonalds, których sprzedaż we Francji  w tym roku spada. Lokomotywą nowego trendu są m. In. słynne francuskie piekarnie (boulangeries), kiedyś mocno regulowane, a obecnie serwujące klientom tanie posiłki w cenie Big Maca z frytkami.
O zmianie trendu w żywieniu decydują również krótsze przerwy obiadowe. 20 lat temu trwały prawie 90 minut, a obecnie średnio zaledwie 22 minuty. Z badań wynika, że co piąty francuski pracownik przynosi do pracy jedzenie z domu, a więc jest ich dwukrotnie więcej niż trzy lata temu.
Tradycyjni restauratorzy walczą o utrzymanie swojej pozycji i mają wpływowych sojuszników. Rząd  oficjalnie deklaruje, że kuchnia jest przedmiotem narodowej dumy i udało mu się przekonać UNESCO była umieściło ją na Liście Światowego Dziedzictwa (World Heritage List).
- Nie chcę aby szefów (mistrzów gotowania- red.) zastąpiły kuchenki mikrofalowe - deklaruje deputowany Daniel Fasquelle , który niedawno głosował za tym, aby restauracje w swoich jadłospisach zaznaczały, które dania przygotowano w całości  na miejscu. Projekt ustawy w tym zakresie został już uchwalony w izbie niższej francuskiego parlamentu , a jesienią trafi pod obrady Senatu.
Treść ustawy została złagodzona, gdyż Fasquelle, deputowany z Unii Na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP) reprezentujący departament Pas-de- Calais , chciał , aby terminem „restauracja" określać tylko te placówki, które ponad połowę oferty przygotowują w całości na miejscu. Uważa jednak, że przegłosowany projekt jest krokiem we właściwym kierunku.
- 40 proc. turystów przyjeżdża do nas z powodu kuchni - argumentuje dodając, że  jeśli jakość oferty dalej będzie się pogarszała w pewnym momencie pojawi się kwestia miejsc pracy. - Francja jest odmienna niż inne kraje, jeśli chodzi o kuchnię. To kraj dobrego jedzenia i dobrego wina - zapewnia Fasquelle.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA