fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Dotacje unijne dla firm na ochronę własności intelektualnej

Po raz kolejny wydłużony został termin przyjmowania wniosków o dofinansowanie w programie „Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej”. Jest to część programu „Innowacyjna gospodarka” (tzw. działanie 5.4.1), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Program przewiduje udzielanie dotacji małym i średnim firmom, które po etapie badawczym lub rozwojowym nad konkretnym produktem, pragną zadbać o jego odpowiednią ochronę prawną. Innymi słowy chodzi o rejestrację wzorów przemysłowych lub użytkowych, bądź też ubieganie się o ochronę patentową. Konkurs ogłoszony w połowie ubiegłego roku miał skończyć się z początkiem lipca bieżącego roku. Ostatecznie jednak został przedłużony, co oznacza, że przedsiębiorcy mają czas na składanie wniosków do szóstego sierpnia (chyba że wcześniej skończą się pieniądze). Przypomnijmy, że w tym działaniu przedsiębiorcy mają prawo ubiegać się o granty w wysokości od 2 tys. zł do 400 tys. zł. Przy tym tzw. intensywność wsparcia na uzyskanie ochrony prawa własności przemysłowej, czyli procentowy udział dotacji w kosztach projektu przedstawia się następująco. Mianowicie nie może on przekroczyć:
- w przypadku mikro- lub małego przedsiębiorcy – 70 proc. tzw. wydatków kwalifikowanych, jeżeli wynalazek, wzór użytkowy lub wzór przemysłowy powstał w wyniku prowadzonych badań przemysłowych lub 45 proc. takich wydatków, jeżeli prawa te powstały w wyniku prowadzonych prac rozwojowych,
- w przypadku średniego przedsiębiorcy jest to odpowiednio 60 proc. i 35 proc.
Listę wydatków, które podlegają rozliczeniu, czyli, mówiąc inaczej, mogą być objęte dotacją, wymienia § 42 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego z dnia 2 kwietnia 2012r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu „Innowacyjna gospodarka" (DzU z 2012 r., poz. 438). Więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin, wzory dokumentów, kryteria wyboru projektów znajduje się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA