fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o ubój rytualny

Zaprotestują przeciwko legalizacji uboju rytualnego

Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Druga manifestacja przeciwko legalizacji uboju rytualnego odbędzie się w środę pod ministerstwem rolnictwa.
Ubój zwierząt bez wcześniejszego ich ogłuszenia jest w Polsce niedozwolony od 2002 roku na mocy ustawy o ochronie zwierząt. Sprzeczne ustawą rozporządzenie ministra rolnictwa zostało uchylone przez Trybunał Konstytucyjny a obowiązujące obecnie rozporządzenie unijne pozwala krajom członkowskim na zachowanie wyższych standardów. Mimo jednoznacznego zakazu w wielu polskich rzeźniach zwierzęta są nadal zarzynane na żywo. Dlatego lobby mięsne dąży do zalegalizowania tego procederu. – Jak dalece rządowy projekt zostanie poprawiony i jak nad nim zagłosuje Sejm, to zależy od siły naszego protestu. Dlatego prosimy o udział w manifestacji wszystkich, którym nieobojętny los zwierząt i wizerunek Polski w cywilizowanym świecie – mówi Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! - Pod pozorem zakazu tylko jednej stosowanej do niedawna technik odwracania krowy do góry nogami przed podcięciem szyi rządowy projekt zmiany ustawy przywraca zabronione obecnie uśmiercanie zwierząt bez ogłuszania. Projekt ten nie skraca czasu przedśmiertnej męczarni zwierząt, ani nie reguluje praktyk uboju rytualnego – tłumaczą organizatorzy protestu z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i Fundacji Viva. Przypominają, że m.in. dlatego projekt nie został przyjęty przez sejmową Komisję Rolnictwa i został skierowany do poprawienia w podkomisji– Bez względu na propozycje podkomisji, stoimy na stanowisku, że nie ma i nie może być usprawiedliwienia dla zadawania dodatkowych cierpień zwierzętom zabijanym dla naszej korzyści – mówi Prof. dr hab. Andrzej Elżanowski, członek ZG Polskiego Towarzystwa Etycznego.A Jacek Bożek, Prezes Klubu Gaja dodaje, że rządowy projekt zmiany ustawy nie zaproponował żadnego poważnego kompromisu.
Jak wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych przez GFK Polonia i CBOS, 61-65 procent polskiego społeczeństwa jest przeciwna ubojowi zwierząt bez wcześniejszego ogłuszania przy 14-26 procentach bez zdania na ten temat.
– Ministerstwo rolnictwa i rząd powinny wziąć pod uwagę nastroje polskiego społeczeństwa i wyniki badania opinii publicznej, która jednoznacznie sprzeciwia się zalegalizowaniu uboju bez ogłuszania – mówi Ewa Gebert, Prezes OTOZ-Animals.
Protest rozpocznie się w środę o godz. 13 pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa przy ulicy Wspólnej 30. Stąd uczestnicy przemaszerują pod Sejm na ulicę Wiejską, gdzie odbędzie się druga odsłona manifestacji.
Tak wygląda ubój rytualny (Uwaga! Drastyczne wideo):
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA