fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Spowolnienie odpuszcza

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Sektor przemysłowy w Polsce pozostał w maju bieżącego roku obszarze spadków. Warunki w sektorze pogorszyły się czternasty miesiąc z rzędu, zarejestrowano jednak oznaki osłabienia spadków
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Polski, wyniósł w maju 2013 r. 48.0 pkt. wobec 46.9 pkt. w kwietniu – poinformował instytut Markit Economics w komunikacie. Odnotowany wynik jest zgodny z prognozami analityków.
Dzisiejszy odczyt indeksu PMI, choć wskazuje na dalsze pogorszenie się sytuacji w polskiej gospodarce, pozwala z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Analitycy instytutu Markit Economics wskazują, że trwające spowolnienie zaczyna słabnąć.
- Tempo spowolnienia słabnie - to najbardziej pozytywny wniosek z analizy odczytów wskaźników PMI dla Polski od ponad roku – czytamy w komunikacie. - Indeks PMI w maju odbił się od kwietniowego dołka (kiedy odczyt PMI był najniższy od połowy 2009 r.).
Niemniej jednak z odczytem na poziomie 48.0 spadł do poziomu średniej z czwartego kwartał u 2012 i poniżej średniej z pierwszego kwartał u tego roku. Wciąż nie widać sygnałów osiągnięcia dna przez spowolnienie gospodarcze w I kwartale 2013 roku, co nadal zakładają bank centralny i ministerstwo finansów.
W ocenie analityków Markit Economics taka sytuacja wzmacnia presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta kontynuowała luzowanie polityki pieniężnej.
- Badanie PMI pokazał o najdłuższy miesięczny cykl spadku cen kosztów produkcji od ponad jedenastu lat. Wraz ze wskaźnikiem inflacji istotnie poniżej celu bank centralnego powinno to wspierać dalsze obniżki stóp procentowych. Oczekujemy że bank centralny zredukuje swoją główną stopę procentową do 2.25 proc. do września 2013 z 3 proc. obecnie – czytamy w komunikacie.
- Tempo spowolnienia słabnie - to najbardziej pozytywny wniosek z analizy odczytów wskaźników PMI dla Polski od ponad roku. Indeks PMI w maju odbił się od kwietniowego dołka (kiedy odczyt PMI był najniższy od połowy 2009) – wskazuje Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej. - Niemniej jednak z odczytem na poziomie 48,0 spadł do poziomu średniej z czwartego kwartału 2012 i poniżej średniej z pierwszego kwartału tego roku. Wciąż nie widać sygnałów osiągnięcia dna przez spowolnienie gospodarcze w pierwszym kwartale 2013 roku, co nadal zakładają bank centralny i Ministerstwo Finansów. To przemawia za dalszym luzowaniem polityki pieniężnej. Badanie PMI pokazało najdłuższy miesięczny cykl spadku kosztów produkcji od ponad 11 lat. Wraz ze wskaźnikiem inflacji kształtującym się na poziomie istotnie poniżej celu banku centralnego powinno to wspierać dalsze obniżki stóp procentowych. Oczekujemy, że bank centralny zredukuje swoją główną stopę procentową do 2,25 procent do września 2013 z trzech procent obecnie – dodaje.
- Odczyt jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Ta poprawa w porównaniu z bardzo słabym ubiegłym miesiącem, kiedy indeks był najniższej od 45 miesięcy – zauważa Urszula Kryńska, ekonomistka Banku Millennium. - Wynikała z kilku czynników - między innymi lepszej pogody oraz poprawy koniunktury u głównych partnerów handlowych – europejskie indeksy PMI nieco się poprawiły w maju. Indeks wciąż pozostaje poniżej 50 punktów, co nadal oznacza spowolnienie, natomiast widoczne jest osłabienie tempa spowolnienia. Indeksy PMI potwierdzają to, co było widać w danych o PKB, że jesteśmy w punkcie zwrotnym cyklu koniunkturalnego, w najniższej fazie i że w najbliższych miesiącach powinno być lepiej – tłumaczy.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA