fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Kopalnie Rosji fedrują

Iwona Trusewicz
Rosja to największy producent węgla w Europie. W pierwszym kwartale rosyjski eksport czarnego złota wyrósł aż o 20,1 proc.
Rosyjskie kopalnie sprzedały za granicę ponad 33 mln ton, przy czym na tzw. daleką zagranicę - Unia, Azja - wzrost był prawie 23 procentowy a do krajów WNP - spał o 2 proc. Na eksporcie Rosjanie zarobili 2,97 mld dol. Najlepiej sprzedawał się węgiel koksujący ( 13 proc. przy czym Unia kupiła o prawie 30 proc. więcej rok do roku).
Światowym liderem wydobycia są Chiny (ponad 3650 mln t w 2011 r) przed USA (976 mln t), Indiami (554 mln t), Australią (348 mln t) i Rosją (336 mln t). tendencja jest wzrostowa w Chinach, Indiach i Rosji a w USA węgiel traci na tle taniego gazu łupkowego. Stąd jego eksport do Europy, co uderza przede wszystkim w tani węgiel z Ukrainy.
Rosjanie zyskują dzięki antracytowi. Wysoko koksujący węgiel wydobywa największa kopalnia Rospadska (12 proc. rynku) należąca do grupy Evraz Romana Abramowicza. W grudniu China Coal Mine Construction Group Co.LTD i rosyjski Karakan-inwest podpisali umowę wartą 110 mln dol. Firmy uruchomią wydobycie z nowej kopalni do 2015 r. Zasoby złoża to 305 mln ton węgla kamiennego. Rocznie z nowej kopalni inwestorzy chcą wydobywać 3-4 mln ton.
Przy kopalni powstanie także infrastruktura - linia kolejowa (to dodatkowy koszt ok. 100 mln dol.), energetyczna i wodociąg. Projekt skredytuje Bank Rozwoju Chin, a cały węgiel trafi do Chin.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA