Faraon XVIII dynastii Tutanchamon został pochowany w Dolinie Królów w Tebach Zachodnich.

Grupa archeologów pod wodzą byłego ministra Egiptu Mamdouha Eldamaty'ego prowadziła badania w grobowcu. Przy użyciu georadaru naukowcy zbadali ściany grobowca. W pobliżu głównej komory grobowca odkryli istnienie wcześniej nieznanej przestrzeni, o wysokości ok. 2,13 m i długości 10 metrów. O wynikach badań poinformowało "Nature".

To kolejne odkrycie w Egipcie. Na zdjęciu: mumie w liczącym trzy tysiące lat grobowcu w Tuna al-Dżab

To kolejne odkrycie w Egipcie. Na zdjęciu: mumie w liczącym trzy tysiące lat grobowcu w Tuna al-Dżabal w muhafazie Al-Minja.

AFP

Odkrycie może być dowodem potwierdzającym teorię części egiptologów, że mury grobowca Tutanchamona skrywają wejście do sieci ukrytych pomieszczeń, w których znajduje się miejsce spoczynku szczątków królowej Nefertiti, macochy Tutanchamona, których dotąd nie odnaleziono.

W 2015 r. Nicholas Reeves z Uniwersytetu w Arizonie przekonywał, że wysokiej rozdzielczości skany ścian grobowca faraona wskazują na istnienie śladów dawnych otworów wejściowych oraz dają dowody na to, że za zachodnią i północną ścianą znajdują się pomieszczenia. Odkrycie grupy Eldamaty'ego Reeves nazwał "intrygującym".

Zdaniem naukowca, odkrycie grobu Nefertiti byłoby trudne do przecenienia. Według niektórych egiptologów, przez krótki czas przed objęciem władzy przez Tutanchamona królowa jako faraon rządziła Egiptem. - Jeżeli Nefertiti została pochowana jak faraon, byłoby to największe odkrycie archeologiczne w dziejach - powiedział Reeve, cytowany przez "Nature".

Do ustalenia prawdy potrzebne są dalsze badania. Z przeprowadzonych w 2017 r. przez włoskiego naukowca Francesco Porcelliego prac wynika, że za ścianami grobowca Tutanchamona nie ma ukrytych pomieszczeń.