Trumny odkryto nieopodal miejsca, gdzie znajduje się słynna, monumentalna piramida schodkowa Dżosera.

Trzynaście sarkofagów znaleziono na początku września w nowo odkrytej studni o głębokości 11 metrów, a kolejnych 14 w innym miejscu w ubiegłym tygodniu.

Sarkofagi wykonane są z drewna i ozdobione hieroglifami i malunkami, a prócz nich archeolodzy odkryli także inne artefakty, przedmioty bliskie zmarłym, które umieszczano wraz z nimi w grobowcach.

Neveine el-Arif, rzeczniczka Ministerstwa Turystyki i Starożytności przekazała, że trumny pozostały nietknięte od chwili pochówku, który miał miejsce ok. 2,5 tysiąca lat temu.

Znalezisko uważane jest za jedno z najważniejszych w ciągu ostatnich kilku lat.

Na płaskowyżu Sakkara, gdzie znajduje się nekropolia, istniało co najmniej 11 piramid, w tym wspomniana piramida Dżosera, a w ich cieniu - setki grobowców starożytnych urzędników, począwszy od pierwszej dynastii (2920 pne-2770 pne) do okresu koptyjskiego (395-642).

W ostatnich latach Egipt mocno promuje nowe znaleziska archeologiczne, starając się ożywić kluczowy dla kraju sektor turystyczny, który dotkliwie odczuł rewolucję w 2011, w wyniku której obalony został prezydent Hosni Mubarak, a w ostatnich miesiącach osłabiła go ponownie pandemia koronawirusa.

W zeszłym roku również w Sakkarze archeolodzy znaleźli skrytkę, a w niej - mumie setek zwierząt, przez ptaki, krokodyle, po dwa zmumifikowane lwiątka.

Z kolei w październiku ubiegłego roku 30 starożytnych, bogato zdobionych  trumien odkryto w Luksorze. Zostały przekazane do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które powstaje w pobliżu piramid w Gizie. Miało zostać otwarte w tym roku, ale pandemia opóźnia jego inaugurację. Przewidywany termin udostępnienia placówki publiczności to 2021 rok.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ