Wandal w Pompejach. Kazachski turysta zniszczył mur Domu Ceii

Pracownicy nadzoru parku archeologicznego w Pompejach zatrzymali turystę z Kazachstanu, gdy rył napis na tynku Domu Ceii.

Publikacja: 23.06.2024 09:02

Dom Ceii w Pompejach powstał pod koniec II wieku p.n.e., pod koniec okresu samnickiego

Dom Ceii w Pompejach powstał pod koniec II wieku p.n.e., pod koniec okresu samnickiego

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribuzione-Condividi allo stesso modo 3.0 Unported

Kazachski turysta został zatrzymany po napisaniu słowa ALI na ścianie z freskami w  Domu Ceii w Parku Archeologicznym w Pompejach. Zabytek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdarzenie zostało zgłoszone karabinierom, którzy w pobliżu wykopalisk  mają stały posterunek. Szkody poczynione przez turystę szacuje zespół konserwatorów i personel koordynujący oceny techniczne.

Dyrektor parku Gabriel Zuchtriegel powiedział, że turysta będzie musiał zapłacić za renowację muru. - Brawo dla ministerstwa i pracowników , którzy natychmiast interweniowali. Doskonała współpraca z Carabinieri, którym dziękujemy za szybką reakcję – dodał Zuchtriegel.

Dom Ceii,  wydobyty z popiołów w latach 1913–1914, jest jednym z rzadkich przykładów starożytnego mieszkania z późnego okresu samnickiego (II wiek p.n.e.). Uważa się, że był to dom sędziego Lucjusza Ceiusa Secundusa. Fasada domu z białą sztukaterią i wysokim portalem zwieńczonym sześciennymi kapitelami ilustruje, jak mógł wyglądać dom mieszczański z późnego okresu samnickiego.

Minister kultury żąda surowych kar

 - Niestety, nawet dzisiaj zdarza nam się obserwować niecywilizowane i idiotyczne bezczeszczenie naszego dziedzictwa artystycznego i kulturowego. Po zniszczeniu rzymskiego domus w Parku Archeologicznym Herkulanum nieusuwalnym markerem, tym razem było to graffiti na jasnym tynku w Domu Ceii w Pompejach  – powiedział minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Sangiuliano miał na myśli chuligański wybryk holenderskiego turysty, który na początku czerwca niezmywalnym markerem naniósł graffiti na ścianę starożytnego domu w Herkulanum, który przetrwał erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e. Herkulanum, leżące niedaleko Pompejów, zostało w czasie wybuchu Wezuwiusza całkowicie zasypane popiołami, co zachowało je w bardzo dobrym stanie.

Minister kultury zauważył, że niszczenie zabytków będzie we Włoszech czynem bezwzględnie ściganym. W tym roku władze podwyższyły kary za wandalizm, które mogą wynieść nawet 40 tysięcy euro. Gennaro Sangiuliano forsuje też przepisy, które obciążą sprawców całkowitymi kosztami renowacji zniszczonych przez nich zabytków.

Archeologia
Czechy: Średniowieczny skarb znaleziony przez spacerowiczkę. "To niewyobrażalne"
Archeologia
Kolos Konstantyna powrócił do Rzymu. Można go zobaczyć w Muzeach Kapitolińskich
Archeologia
Egipt restauruje piramidę w Gizie. "Dar dla świata XXI wieku"
Archeologia
We włoskim Paestum odkryto dwie nowe świątynie doryckie
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Archeologia
Cucuteni-Trypole. Wegeosady sprzed sześciu tysięcy lat