W dobiegającym końca roku Sejm okazał się nieco mniej produktywny niż w 2009 r. Uchwalił 234 ustawy, w tym 187 nowelizacji i 47 nowych. Do tej ostatniej kategorii należy 13 ratyfikacji umów międzynarodowych. W ubiegłym roku ustaw było niewiele więcej, bo 244. Jednocześnie Sejm zmienił wówczas również 187 ustaw i uchwalił 57 nowych.

Zmiany obowiązujących aktów prawnych nie ustają i są nadal bolączką polskiego systemu legislacji. Sejm uchwala je taśmowo. Samych noweli kodeksu karnego można się w ostatnim czasie doliczyć aż 14.

[wyimek]730 ustaw przyjął Sejm od 2007 r.[/wyimek]

– Kodeksy nie powinny być tak często zmieniane, gdyż to je psuje – ocenia prof. Andrzej Zoll. Jakość tworzonego prawa pozostawia nadal wiele do życzenia, bo zmienia się je w ekspresowym tempie. Sejm w galopie nowelizował ustawę o VAT. Uchwalił ją dopiero w połowie grudnia. Przygotowywana w pośpiechu była także ustawa antydopalaczowa. Dlatego roi się w niej od niedoróbek.

[wyimek]80 posiedzeń poświęcili posłowie na uchwalenie tych aktów prawnych[/wyimek]

– Bardzo szybko niekonstytucyjny może się okazać przepis, który pozwala na podstawie nieprawomocnej jeszcze decyzji wymierzyć grzywnę do 1 mln zł producentom i sprzedawcom dopalaczy – precyzuje konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Pisząc o bublach prawnych, nie sposób pominąć ostatniej nowelizacji kodeksu pracy. Spowodowała ona, że w jednej firmie na tych samych stanowiskach mogą obowiązywać różne godziny robocze. Zdaniem wielu prawników może to prowadzić do dyskryminacji zatrudnionych.

Jakby tego było mało, ustawodawca odebrał pracownikom dodatkowe wolne za tzw. świąteczne soboty. Na otarcie łez dał kolejne święto: Trzech Króli.

W gąszczu nieudolnych nowelizacji Sejm w 2010 r. może się pochwalić jednym sukcesem, jakim było uchwalenie kodeksu wyborczego. Na pochwałę zasługuje także coraz szybsze tempo wprowadzania przepisów unijnych. Już w pierwszym półroczu 2010 r. Sejm znowelizował 25 ustaw, dostosowując prawo polskie do europejskiego.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

OGLĄDAJ GALĘ

Nieco lepiej także wygląda wykonywanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. W 2010 r. Senat przygotował 24 nowelizacje ustaw po wyrokach TK, które przyjął Sejm.

[ramka] [b]Czytaj także:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/55746,584623_Tasmowe-zmiany-ustaw.html]Taśmowe zmiany ustaw[/link][/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/12/27/przepisow-przybywa-ale-problemow-nie-ubywa/#respond]SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ[/link][/b][/ramka]