fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

RPD: czy nie dojdzie do celowego wydłużania hospitalizacji dzieci?

123RF
Rzecznik Praw Dziecka podkreśla: dziecko znacznie trudniej niż osoba dorosła znosi hospitalizację, a pobyt w otoczeniu szpitalnym często wyzwala w nim silne reakcje lęku oraz niepokoju.

Rzecznik zapytał p.o. Prezesa NFZ Andrzeja Jacynę, czy zmieniony sposób finansowania pobytu dziecka, który trwa co najmniej cztery dni, nie spowoduje celowego wydłużania pobytu dzieci w szpitalach.

1 października 2017 r. we wszystkich grupach pediatrycznych wprowadzono zmiany taryf świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego w tychże grupach. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak pozytywnie ocenia wzrost wycen odnoszących się do leczenia chorób dzieci w wysokości 4 %, jak również wzrost środków, które NFZ przeznaczy na sfinansowanie grup pediatrycznych w 2018 roku.

Niepokój Rzecznika wzbudza jednak fakt, że w wyniku zmian, wyższa płatność należeć będzie świadczeniodawcy za co najmniej czterodniowy pobyt dziecka w szpitalu, co w ocenie Rzecznika prowadzić może do nieprawidłowości.

- Jest to sprzeczne z dążeniem w opiece pediatrycznej do skracania czasu hospitalizacji [...]. Średni czas hospitalizacji pediatrycznej to ok. dwa albo trzy dni (oczywiście w zależności od stanu zdrowia dziecka hospitalizacje bywają dłuższe) – podkreśla RPD.

RPD obawia się również, że stosowanie przez szpitale przedłużonych hospitalizacji dzieci w celu otrzymania wyższej stawki za udzielone świadczenie wydłuży również czas oczekiwania dzieci na wolne miejsce w szpitalu i planowe zabiegi.

Źródło: RPD
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA