fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Sprawa Alfiego Evansa: Ordo Iuris żąda reakcji Wysokiego Komisarza ONZ

AFP
Instytut Ordo Iuris wezwał Wysokiego Komisarza do spraw Praw Człowieka ONZ do zajęcia stanowiska wobec "naruszeń praw człowieka i praw dziecka, do jakich doszło w sprawie Alfiego Evansa".

Jak informowaliśmy, mały Alfie Evans zmarł o 2.30 w nocy z piątku na sobotę. O śmierci dziecka poinformowali jego rodzice. Od 23 kwietnia dwulatek był odłączony od aparatury podtrzymującej życie.

- Procedurę jego uśmiercenia rozpoczęto po wyczerpaniu wszelkich dróg prawnych, jakie przysługiwały rodzicom - uważa Ordo Iuris.

Instytut informuje, że od grudnia 2017 roku asystował prawnikom brytyjskim oraz rodzicom dziecka w zmaganiach prawnych oraz w poszukiwaniu szpitala gotowego do przyjęcia chłopca. Tom Evans, ojciec Alfiego, dziękował wczoraj prawnikom z Polski za wsparcie.

Wykorzystując przyznany przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ specjalny status konsultacyjny, Ordo Iuris wezwało Wysokiego Komisarza do spraw Praw Człowieka ONZ Zeid Ra'ad Al-Hussein'a do zajęcia stanowiska wobec - jak podaje Instytut - szeregu naruszeń praw człowieka i praw dziecka, do jakich doszło w sprawie Alfiego Evansa.

W stanowisku przedłożonym dzisiaj Wysokiemu Komisarzowi, Instytut Ordo Iuris przedstawia historię zmagań prawnych Alfiego Evansa i jego rodziców oraz kolejne, niekorzystne orzeczenia sądów brytyjskich i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zwraca uwagę na okoliczności sprawy pominięte przez sądy i trybunały, w tym korzystne opinie badających dziecko lekarzy z Polski oraz jednoznaczną gotowość ośrodków zagranicznych (Rzym, Mediolan, Monachium) do przyjęcia dziecka w celu przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki oraz kontynuowania leczenia.

Ordo Iuris wskazuje na "poważne i głębokie" naruszenie międzynarodowych gwarancji praw człowieka, w tym prawa rodziców do wyboru terapii oraz decydowania o sposobie zabezpieczenia dobra dziecka, jak również prawa samego dziecka do dostępu do ochrony zdrowia i opieki medycznej w najwyższym standardzie. Naruszenia międzynarodowych gwarancji ochrony praw człowieka dotyczą art. 6, 7, 24 Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich, art. 3, 6, 18, 24, 27 Konwencji o prawach dziecka oraz art. 5, 7, 10, 12 i 26 Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. W opinii Instytutu wskazane zostały także liczne stanowiska Komitetu Praw Dziecka oraz Komitetu Praw Człowieka, z którymi działania brytyjskich sądów pozostają w oczywistej sprzeczności.

W ocenie Instytutu, Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka powinien uwzględnić również stopień zaangażowania międzynarodowej opinii publicznej oraz społeczności międzynarodowej w obronę Alfiego Evansa, m.in. papieża Franciszka, który zapewnił chłopcu lotniczy transport medyczny do szpitala Dzieciątka Jezus w Rzymie. W obronie chłopca stanęli także biskupi polscy, amerykańscy i brazylijscy. Prezydent Andrzej Duda, wicepremier Beata Szydło, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wyrazili zaniepokojenie naruszeniem praw Alfiego Evansa. Brytyjski członek Izby Gmin, Stephen Woolfie, przedstawił projekt ustawy "Alfie's law" mającej na celu wzmocnienie praw rodziców w podobnych sytuacjach. Lekarze zrzeszeni w The Medical Ethical Alliance z Wielkiej Brytanii potępili działania podejmowane względem chłopca przez lekarzy szpitala Alder Hey w Liverpoolu.

- Zgodnie z licznymi opiniami wyrażanymi przez społeczność międzynarodową, organizacje pozarządowe i ekspertów, precedensowa sprawa Alfiego Evansa stanowi poważne zagrożenie dla korzystania z międzynarodowych gwarancji na ochrony życia rodzinnego, rodzicielstwa, międzynarodowego prawa do życia oraz do najwyższego standardu ochrony zdrowia - uważa Ordo Iuris.

Zdaniem prezesa Instytutu, mec. Jerzego Kwaśniewskiego, Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka nie może milczeć w tej sprawie.

- Jego zadaniem jest stawianie czoła wyzwaniom związanym z pełną realizacją wszystkich praw człowieka i zapobieganiu ich dalszemu łamaniu na całym świecie. W tej sprawie jak w soczewce skupiają się współczesne problemy międzynarodowego systemu praw człowieka w roku 70 jubileuszu uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – podsumowuje mec. Kwaśniewski.

Przypomnijmy, że rok temu Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ przyznała Ordo Iuris specjalny status konsultacyjny. Umożliwia on podejmowanie przez Instytut szeregu aktywności na forum ONZ, m.in. konsultacji, bezpośredniego zaangażowania w prace Rady, ale także weryfikację jej działań oraz implementowanych rozwiązań.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA