fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Kolejarze zachęcają do oddawania krwi

Fotorzepa/ Roman Bosiacki
Regionalne centra krwiodawstwa potrzebują krwi przez cały rok. Jednak w wakacje zapotrzebowanie na nią wzrasta aż o ok. 30 proc. Dlatego już po raz trzeci odbywała się akcja „Kolej na Ciebie - uratuj życie!”.

We wtorek 23 lipca przy 12 dworcach kolejowych w całej Polsce pracownicy Fundacji Grupy PKP wraz z kolejarzami, studentami i wolontariuszami zachęcali mieszkańców miast i podróżnych do oddania krwi.

– Po raz trzeci inaugurujemy akcję oddawania krwi przy dworcach należących do Polskich Kolei Państwowych. To bardzo ważny projekt społeczny, który cieszy się coraz większą popularnością. Rok temu udało się zebrać niemal 93 litry krwi. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – mówił Krzysztof Mamiński, prezes spółki PKP S.A. – Warto przypomnieć, że kluby krwiodawstwa mają długą tradycję również wśród pracowników polskich kolei – podkreślił.

Podczas ubiegłorocznej kampanii „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zarejestrowało się ponad 300 osób, a ponad 200 oddało krew. Łącznie w dwóch poprzednich edycjach akcji zebrano 161 litrów krwi.

W tym roku mobilne punkty poboru krwi czekały na dawców w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie i Wrocławiu. Osoby oddające krew otrzymały przygotowane specjalnie na tę okazję upominki oraz słodki poczęstunek.

Kolejarze promują krwiodawstwo

– Kolejarze są jedną z bardziej aktywnych grup zawodowych, która wspiera i organizuje zbiórki krwi. Wśród pracowników są osoby, które dzięki swojej działalności uratowały niejedno ludzkie życie – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister Infrastruktury. – Obecność na III edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” jest obowiązkowa również przy wypełnianiu kolejarskiej służby – dodał.

Fundacja Grupy PKP, wspólnie ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi od 2017 r. promuje zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i dobrych wzorców postaw społecznych.

– Dzięki akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zwracamy uwagę na ważny temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Uświadamiamy, jak niewiele wysiłku kosztuje nas ratowanie ludzkiego życia. Poświęcenie się dla drugiego człowieka, a na pewno takim aktem jest ofiarowanie obcej osobie własnej krwi, to szlachetny gest, którym warto dzielić się przy różnych okazjach – mówiła Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

– Większość z nas myśli, że oddanie niewielkiej ilości krwi nie zrobi różnicy – wręcz przeciwnie, nasz uczynek może uratować niejedno życie lub przyspieszyć powrót do zdrowia chorej bądź poszkodowanej w wypadku osoby. Nie zapominajmy o innych, krwi wciąż brakuje, a liczba pacjentów się nie zmniejsza. Wyciągnijmy do nich pomocną dłoń! – apelowała Katarzyna Kucharek.

Kto może oddać krew

Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat. Na oddanie krwi należy przychodzić wypoczętym i zdrowym – czyli nie mieć objawów przeziębienia oraz nie brać żadnych leków.

Najlepiej wcześniej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek oraz wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi).

Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i niepicie alkoholu. Dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA