fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Leki na kaszel: Uwaga na niebezpieczne interakcje z innymi lekami

Leki na kaszel mogą wchodzić w niebezpieczne dla zdrowia interakcje z innymi środkami łagodzącymi objawy przeziębienia lub lekami, które przyjmujemy na stałe z powodu przewlekłych schorzeń – czytamy w medonet.pl. Dotyczy to również leków sprzedawanych bez recepty.

Szacuje się że około 80 proc. przypadków kaszlu ostrego, czyli trwającego nie dłużej niż trzy tygodnie, jest spowodowanych zakażeniami wirusowymi górnych i dolnych dróg oddechowych. Infekcjom zwykle towarzyszy cała gama innych objawów: gorączka, katar, czy ból gardła, z którymi usiłujemy sobie poradzić. Jednoczesne przyjmowanie środków na kaszel oraz preparatów łagodzących pozostałe objawy może powodować niebezpieczne interakcje między lekami – czytamy w serwisie medonet.pl.

Leki na kaszel suchy

Kaszel, w tym kaszel suchy, jest mechanizmem obronnym, więc jego tłumienie powinno być ograniczone do minimum. Jednak ze względu na męczący charakter, szczególnie u dzieci, przy kaszlu nieproduktywnym stosuje się niekiedy preparaty przeciwkaszlowe, hamujące ten naturalny odruch.

Są to leki, które działają na ośrodkowy układ nerwowy. Substancją czynną często stosowaną w tego typu preparatach (również tych dla dzieci) jest m.in. dekstrometorfan - organiczny związek będący pochodną morfiny. Laki przeciwkaszlowe charakteryzuje duża skuteczność, ale też długa lista skutków ubocznych. Preparaty hamujące odruch kaszlu mogą powodować m.in. senność, zaburzenia oddychania, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości i orientacji. Zawsze też trzeba dokładnie przeczytać na ulotce informacje o możliwych interakcjach z innymi lekami.

Leków przeciwkaszlowych nie powinno się łączyć z lekami przeciwgorączkowymi i udrażniającymi zatoki, które zawierają pseudoefedrynę. Związek ten  jest pochodną amfetaminy i również działa na ośrodkowy układ nerwowy, co może znacznie nasilić działania niepożądane leku przeciwkaszlowego.

Niektóre leki, w których znaduje się dekstrometorfan: Acodin, Acodin 150, Acodin 300, Akindex, Argotussin, Dexatussin, Robitussin, Robitussin Antitussicum, Robitussin Junior, Tussal Antitussicum, Tussidex, Tussidex mite, TussiDrill, Vicks MedDex o smaku miodu na kaszel suchy, Dexapini, Aco300, Dexacaps, ActiTrin.

Niektóre leki, w których znajduję się pseudoefedryna: Acatar Zatoki, Actirin, Actifed, Apselan, Aspirin Complex, Cirrus, Claritine Active, Disophrol Retard, Grypostop, Grypostop mix, Grypolek, Grippokaps, Gripex Noc, Ibum Extra, Ibuprom Zatoki, MaxFlu, Modafen, Nurofen Antigrip, NeoAfrin, Tabcin Impact, Sudafed, Zyrtec D.

Leków przeciwkaszlowych zawierających dekstrometorfan nie powinno się łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi.  Może to spowodować nadmierny wzrost poziomu serotoniny w mózgu, co grozi wystąpieniem poważnych zaburzeń określanych jako zespół serotoninowy (jest niebezpieczny dla życia).

 Czytaj też: Dlaczego nie warto zbyt szybko zbijać gorączki?

 

Leki na kaszel mokry

W przypadku kaszlu mokrego najważniejsze jest rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i ułatwienie jej odksztuszania. Takie działanie mają leki mukokinetyczne i mukolityczne, czyli stymulujące gruczoły oskrzelowe i rozrzedzające wydzielinę.

Nie wolno łączyć ich z lekami przeciwkaszlowymi, które hamują odruch kaszlu, uniemożliwiając pozbycie się rozrzedzonej wydzieliny z dróg oddechowych. Jeżeli leki zostały przepisane przez różnych lekarzy, konieczna jest konsultacja w celu ustalenia, który lek powinien być używany.

Niektóre leki na kaszel mokry (np. zawierające bromheksynę) w połączeniu z salicylanami lub innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe)  mogą nasilać działanie drażniące na błonę śluzową żołądka.

Co ciekawe, leki na kaszel mokry wchodzą w korzystną interakcję z antybiotykami (np. oksytetracykliną, erytromycyną, ampicyliną, doksycykliną, amoksycyliną), ułatwiając ich przenikanie do wydzieliny oskrzelowej i zwiększając skuteczność w leczeniu zakażeń bakteryjnych dróg oddechowych.

Źródło: medonet.pl, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA