fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Słodziki mogą działać toksycznie na mikroflorę jelitową

AdobeStock
Naukowcy wzięli pod lupę sześć popularnych substancji słodzących i używając metod inżynierii genetycznej przeanalizowali ich w pływ na mikroflorę jelitową człowieka. Wyniki okazały się niepokojące, czytamy w onet.pl.

Naukowcy z Izraela i Singapuru przebadali sześć różnych słodzików. Chociaż zostały zatwierdzone przez FDA jako nieszkodliwe dla człowieka, wykazują toksyczne działanie na drobnoustroje jelitowe, donosi onet.pl, powołując się na badania opublikowane w październikowym wydaniu magazynu „Molecules”.

Sztuczne słodziki zyskały dużą popularność jako alternatywa cukru, o którym wiadomo, że tuczy i wywołuje próchnicę. Ich zalet upatruje się w znacznie mniejszej, w niektórych przypadkach wręcz zerowej kaloryczności, a także w tym, że nie szkodzą zębom. Mogą to być jednak korzyści pozorne. Doniesień na temat wad słodzików przybywa, a opublikowane w „Molecules” badanie naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev (BGU) w Izraelu i Nanyang Technological University w Singapurze jest kolejnym sygnałem ostrzegawczym.

Czytaj też: Jogurty mają więcej cukru niż Coca-Cola

Badanie to wykazało, że aspartam, sukraloza, sacharyna, neotam, adwantam i acesulfam K negatywnie wpływają na mikroflorę jelitową. Toksyczny efekt pojawia się już przy bardzo małych stężeniach słodzików: 1 mg/ml. - Jest to kolejny dowód na to, że spożywanie sztucznych słodzików niekorzystnie wpływa na aktywność drobnoustrojów jelitowych, co może powodować szeroki zakres problemów zdrowotnych, podkreślają naukowcy.  

Sztuczne słodziki są stosowane w niezliczonych produktach spożywczych i napojach bezalkoholowych o obniżonej zawartości cukru. Co najbardziej niepokojące, możemy spożywać słodziki nieświadomie, ponieważ są dodawane są do wielu produktów, nie tylko tych oznaczanych jako „light”. Okazuje się też, że słodzikami zanieczyszczone jest środowisko - substancje te odnajdowane są w wodzie pitnej i powierzchniowej oraz w warstwach wodonośnych wód gruntowych.

- Wyniki naszego badania mogą pomóc w zrozumieniu względnej toksyczności sztucznych substancji słodzących i dostrzec ich potencjalnie negatywny wpływ nie tylko na bakterie jelitowe, ale także na całe środowisko - podkreśla Ariel Kushmaro, główny autor omawianej pracy.

Źródło: onet.pl, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA