Reklama
Rozwiń

Polska wśród krajów najbardziej zagrożonych cukrzycą na świecie

Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem częstości występowania stanu przedcukrzycowego. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać, w 2035 roku znajdziemy się na miejscu pierwszym - szacuje Światowa Federacja Diabetologiczna.

Publikacja: 02.12.2018 23:01

#ZMIERZCUKIER Każda osoba powyżej 45 roku życia powinna przynajmniej raz na 3 lata wykonywać badanie

#ZMIERZCUKIER Każda osoba powyżej 45 roku życia powinna przynajmniej raz na 3 lata wykonywać badanie stężenie glukozy we krwi na czczo, a osoby z grupy ryzyka – co roku.

Foto: AdobeStock

Cukrzyca typu 2 należy do chorób metabolicznych, charakteryzujących się hiperglikemią, czyli zwiększonym stężeniem glukozy we krwi. Jest zaliczana do schorzeń cywilizacyjnych i występuje obecnie tak często, że mówi się wręcz o ukrytej pandemii. W Stanach Zjednoczonych co 30 sekund pada nowa diagnoza cukrzycy, co oznacza, że co roku przybywa 1,9 mln nowych pacjentów, leczonych systemowo i najczęściej walczących z powikłaniami towarzyszącymi cukrzycy. Według danych Centers for Disease Control and Prevention, obecnie niemal 30 mln osób w USA choruje na cukrzycę, natomiast kolejnych 79 mln ma stan przedcukrzycowy.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zdrowie
Podwyżki dla lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty
Zdrowie
Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku
Materiał Promocyjny
Kolacja i odchudzanie – fakty i mity o ostatnim posiłku dnia
Zdrowie
Unijny komisarz ds. zdrowia: Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne
Zdrowie
Unia Europejska i USA są od siebie mocno zależne