fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Rozbiórka reklam może naruszać konstytucję

Adobe Stock
Trybunał Konstytucyjny oceni zgodność z ustawą zasadniczą przepisu, który nakazuje rozebrać nośniki outdoorowe po upływie okresu dostosowawczego z uchwały reklamowej.

Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy o tzw. uchwałach krajobrazowych (reklamowych). Gminom, które je uchwaliły, mogą grozić wielomilionowe odszkodowania.

Pytanie do TK skierował 6 czerwca Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Chodzi o zgodność z konstytucją art. 37a ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepis nakazuje, aby po upływie tzw. okresu dostosowawczego usuwać zbudowane w gminie nośniki reklamowe, jeśli tzw. gminna uchwała krajobrazowa w tym miejscu ich zakazuje. Rozebrać trzeba także nośniki zbudowane legalnie (w oparciu o pozwolenie na budowę czy zgłoszenie), bo inaczej właścicielom działek i tych nośników grożą wysokie kary.

NSA rozpatrywał skargę kasacyjną Cityboard Media na uchwałę krajobrazową z Opola.

Sąd doszedł do wniosku, że przepis ten może naruszać konstytucję, bo nie zapewnia żadnej ochrony prawnej ani odszkodowania tym podmiotom, które na reklamy miały wszystkie wymagane prawem zgody.

Zdaniem składu orzekającego zaskarżony przepis może naruszać zasadę zaufania obywatela do państwa, ochronę praw słusznie nabytych, prawo własności i wolność prowadzenia działalności gospodarczej, a także tzw. zasadę proporcjonalności. Jeśli TK podzieli zdanie NSA, to przepis utraci moc prawną.

Gdyby tak się stało, to gminy z uchwałami krajobrazowymi, gdzie dojdzie do rozbiórek legalnych reklam, będą narażone na wypłatę odszkodowań firmom reklamowym i właścicielom działek.

W przypadku dużych miast mogą to być poważne kwoty. A 6 czerwca 2019 r. mija okres dostosowania reklam w Sopocie, z końcem czerwca zaś w Opolu.

Prace nad podobnymi uchwałami trwają między innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie czy Gdyni.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje obecnie nad nową ustawą dotyczącą zagospodarowania przestrzennego. Jej projekt przewiduje likwidację wymogu uchwał krajobrazowych, przeciwko czemu protestują miasta.

Sygnatura akt: IIoSK 166/18

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA