fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Londyńska mega rezydencja na sprzedaż. Cena zwala z nóg

Philafrenzy/CC BY-SA 4.0
1-18 York Terrace East to jeden z najlepszych adresów w Londynie. Zabytkowy budynek znajduje się przy samym Regent's Park w samym centrum Londynu. Jego obecny właściciel postanowił wystawić go na sprzedaż za oszałamiającą cenę 185 mln funtów, czyli ponad 905 mln złotych.

Zabytkowa rezydencja powstała w na początku XIX wieku. Zaprojektował ją znany architekt John Nash, który tworzył w neoklasycystycznym stylu Regency. Zaprojektował wiele budynków publicznych i prywatnych, które do dziś są ozdobą Londynu i innych miast w Wielkiej Brytanii. Dal króla Jerzego IV przebudował Pałac Buckingham w rezydencje królewską.

Budynek przy 1-18 York Terrace East pierwotnie składał się z 18 oddzielnych rezydencji wybudowanych w latach 1821 -1826. Po II wojnie światowej połączono je w jeden budynek, w którym urządzono biura na urzędników rządowych, w tym zatrudnionych w Ministerstwie Pracy.

Obecny właściciel rezydencji to firma Zenprop, jedna z największych firm inwestycyjnych i deweloperskich w RPA, która cztery lata temu zapłacił za nią 200 mln funtów. Obecna cena to odzwierciedlenie problemów na brytyjskim rynku nieruchomości, które są wynikiem zarówno pandemii koronawirusa jak i zbliżającego się brexitu.

materiały prasowe

Zenprop dostał pozwolenie na przebudowę całego budynku, który ma niemal 11 tys. metrów kwadratowych powierzchni na mieszkania i apartamenty oraz dwa domy z zastrzeżeniem stworzenia 44 mieszkań dostępnych w ramach programu Affordable Housing - niedrogich mieszkań socjalnych. Pod budynkiem miał powstać garaż na 42 samochody. Z tych planów jednak nic nie wyszło i firma z RPA zdecydowała się sprzedać cały kompleks. W zeszłym roku nawet znalazła potencjalnego kupca, który chciał podzielić go na kilka domów mieszkalnych, ale okazało się to niezgodnie z zatwierdzonymi planami zagospodarowania tego kwartału.

To kolejna taka duża nieruchomość w centrum Londynu, która szuka nowego właściciela.

W styczniu tego roku chiński miliarder z branży nieruchomości Cheung Chung-kiu kupił 45-pokojową rezydencję z widokiem na Hyde Park a ponad 200 mln funtów.

w 2019 roku amerykański miliarder Ken Griffin kupił rezydencję przy 3 Carlton Gardens za 95 mln funtów. Pierwotnie została wystawiona na sprzedaż za 125 mln funtów, ale nie udało się jej sprzedać prze dwa lata.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA