fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Duńczycy budują najwyższy budynek w zachodniej Europie: jak oko Saurona

materiały prasowe
Duński koncern odzieżowy Bestseller postanowił wybudować sobie nową siedzibę. Projekt budynku wzbudził prawdziwą sensacje. Ma być najwyższy w zachodniej Europe i bardzo wysoki.

Budynek stanie w niewielkiej, liczącej zaledwie 8 tys. mieszkańców miejscowości Brande w zachodniej części Danii. Budowlę będzie widać z odległości nawet 60 km, dlatego też brytyjski dziennik "The Guardian" nazwał ją "okiem Saurona", nawiązując do powieści J.R. Tolkiena "Władca pierścieni".

Nowa siedziba Bestsellera będzie miała wysokość 320 metrów - 10 więcej niż londyński Shard. Najwyższym budynkiem w Europie jest obecnie znajdujący się w Petersburgu w Rosji Łachta Centr, który ma wysokość 462,5 metra.

W budynku znanym jako projekt Tower & Village - będą nie tylko pomieszczenia biurowe, ale także sklepy, hotel oraz placówki edukacyjne. Budowa całego kompleksu ma się zakończyć w 2023 roku.

Imponująca budowla ma jednak także przeciwników. Architekci zwracają uwagę, że postawienie jej w wybranym przez Bestseller miejscu zniszczy lokalny, wiejski krajobraz. Mimo to władze lokalne już wydały pozwolenie na budowę.

Budynek zaprojektowała jedna z najbardziej uznanych duńskich architektek Dorte Mandrup.

Bestseller A/S to prywatna, rodzinna firma odzieżowa, która powstał 1975 roku. Jej właścicielem jest najbogatszy człowiek w Danii Anders Holch Povlsen. Obecnie jest ona właścicielem 17 marek, m.in. Vero Moda, Onlya także Jack & Jones oraz LMTD. Firma ma sklepy w 45 krajach na całym świecie, większość z nich znajduje się jednak w Europie. Bestseller jest też mniejszościowym udziałowcem z 10 proc. w niemieckim sklepie internetowym Zalando.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA