fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Zamek, w którym legendarna królowa Szkocji spędziła ostatnie dni wolności na sprzedaż

GreigBrash/CC BY-SA 3.0
Zamek Fa'side Castle znajduje się w miejscowości Tranent, w południowo-wschodniej Szkocji, w hrabstwie East Lothian, zaledwie 2 km od wybrzeża zatoki Firth of Forth.

Zabytkowa warownia została wystawiona na sprzedaż za 1,9 mln funtów, czyli około 9,3 mln złotych.

Maria Stuart spędziła w tym zamku ostatnie chwile na wolności przed bitwą o Carberry Hill, która zakończyła się klęska jej zwolenników a sama królowa trafiła do niewoli. Królowej udało się rok później uciec z więzienia i od zbuntowanych szkockich lordów do Anglii, gdzie jednak również trafiła do więzienia. Została ścięta niemal 20 lat później w lutym 1587 roku za knucie spisków na życie królowej Elżbiety Tudor.

Potężny zamek o grubych murach ma sześć kondygnacji. Na parterze znajduje się ogromna komnata reprezentacyjna, tzw. laigh hall oraz bardzo duża kuchnia z jadalnią, pomieszczenie gospodarcze i toaleta. Na pierwszym piętrze jest bardzo duża jadalnia oraz bardzo duży salon.

Na drugim piętrze jest biblioteka oraz sala balowa, a na trzecim dwie sypialnie, salon i dwie łazienki. Do każdej z sypialni prowadzi oddzielna klatka schodowa. Sypialnie są też na czwartym (trzy) i piątym piętrze - jedna.

XIV-wieczny zamek ma dwie klatki schodowe - reprezentacyjna i dla pracowników. Jest też winda, ułatwiająca poruszanie się po budynku - jeździ między pierwszym a piątym piętrem. W pokojach reprezentacyjnych i sypialniach są działające kominki, poza tym jest ogrzewanie gazowe a woda grzana jest w specjalnych piecykach gazowych.

Cały zamek ma powierzchni mieszkalnej około 689 metrów kwadratowych. A działka, na której stoi ma 2,83 hektara.

Ogród wokół zamku jest otoczony kamiennym murem. Na terenie posiadłości jest też stodoła kamienna z XVII wieku, która przerobiono na dwa bardzo wygodne domy gościnne z dwoma sypialniami w każdym. Jeden z nich ma garaż oraz pokój gier, gdzie stoi stół bilardowy. W każdym domu jest też salon i kuchnia z jadalnią.

Na terenie posiadłości są też zabudowania dla koni: drewniane stajnie z własnym systemem automatycznego przepływu wody, padok, maneż - wszystko otoczone wysokim płotem dla zapewnienie bezpieczeństwa koniom. Część działki jest zalesiona.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA