fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Szkocki zamek z ukrytą sypialnią na sprzedaż za zawrotną sumę

materiały
Jeden z najbardziej niezwykłych szkockich zamków został wystawiony na sprzedaż. Seton Castle niedaleko Edynburga jest nie tylko monumentalny, ale skrywa też kilka tajemniczych sypialni.

Zamek został wystawiony na sprzedaż za 8 mln funtów, czyli niespełna 40 mln złotych.

To monumentalny budynek wzniesiony w 1789 roku w miejscu, gdzie kiedyś stał ulubiony szkocki pałac królowej Marii Stuart - Seton Palace, spalony podczas powstania jakobitów w 1715 roku. Nigdy nie został odbudowany i do końca XVIII wieku pozostał ruiną.

Zamek zaprojektował znany szkocki architekt Robert Adam a do jego wzniesienia użył kamieni z rozbiórki pałacu. W 1762 r. Robert Adam został architektem królewskim. Projektował nie tylko monumentalne siedziby brytyjskich magnatów, ale także mosty, parki, fortece i budynki użyteczności publicznej, a także kościoły.

Seton Castle od końca XVII wieku do 2003 roku należał do tej samej rodziny, potomków hrabiów Wemyss. Sprzedali oni zamek za 4 mln funtów parze szkockich przedsiębiorców - Stephenowi Leach i Heather Luscombe, którzy są właścicielami agencji marketingowej Bigmouthmedia group.

Zamek przeszedł gruntowny remont, który trwał w sumie 10 lat. Zachowano mury i kształt budowli, a także drewniane podłogi, kominki oraz wieżyczki, balkony i murki okalające dach, ale gruntownie go zmodernizowano. Teraz Seton Castle to nowoczesna siedziba za zabytkowymi murami.

W neoklasycystycznym zamku, który ma powierzchnię niemal 1700 metrów kwadratowych, jest ogromna sala recepcyjna z korynckimi kolumnami i kamienną klatką schodową, ogromna jadalnia z oryginalnym kominkiem, biblioteka, kuchnia z profesjonalnym wyposażeniem, sala bilardowa a także sala kinowa i siłownia. Jest też 13 sypialni - w zachodnim skrzydle są dwa apartamenty nazwane Darnley Cottage i Bothwell Cottage - na cześć dwóch mężów szkockiej królowej. Obie są dyskretnie ukryte i prowadzi do nich oddzielna, zamaskowana i ukryta przed okiem postronnych klatka schodowa. Można się do nich dostać całkowicie niezauważonym przez resztę domowników. W zamku jest pięć łazienek i w sumie osiem salonów, a także piwnica win na 10 tys. butelek.

Cała posiadłość ma powierzchnię około 5,4 hektara, na których stoi dom otoczmy ogrodem i trawnikiem, ale także jest park i łąki kwiatowe, oraz stary XV-wieczny kamienny most. W ogrodzie jest też lądowisko dla helikopterów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA